środa, 25 listopada 2020 14:30

Jazda motocyklem do późnej jesieni - widoczność, przyczepność i odpowiedni strój

Autor Artykuł sponsorowany
Jazda motocyklem do późnej jesieni - widoczność, przyczepność i odpowiedni strój

Jeździć czy nie jeździć? W okresie jesienno-zimowym wielu motocyklistów zadaje sobie to pytanie. Gdy termometr wskazuje zaledwie kilka stopni Celsjusza na plusie, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią odzież oraz inne przydatne akcesoria motocyklowe, które podnoszą komfort oraz bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach. Deszcz, wiatr, przelotny śnieg, to nie jedyne czynniki uprzykrzające życie kierowcom jednośladów. Dochodzą do nich wahania temperatury, wysoka wilgotność i śliska nawierzchnia. W dodatku jesienią szybko robi się ciemno, a to sprawia, że motocykliści muszą zachować szczególną ostrożność na drodze.

W chłodne dni nie musimy rezygnować z przyjemności, jaką daje jazda motocyklowa. Ciepła, wodoodporna odzież, kask z pinlockiem zapobiegającym parowaniu, porządne buty z antypoślizgową podeszwą – warto o nich pomyśleć, planując późnojesienne wojaże na dwóch kołach.

Odzież z membraną i ociepleniem

Jesienią nie trudno o przemoknięcie czy przewianie – zwłaszcza jeśli poruszamy się na motocyklu, wystawiając się na działanie kapryśnej pogody. Niezastąpionym towarzyszem  każdego motocyklisty jest kurtka z wodoodporną membraną. Przyda się model wyposażony dodatkowo w ocieplającą podpinkę gwarantującą optymalne warunki termiczne. Przykładem może być kurtka tekstylna z kolekcji Renegade marki Held, posiadająca membranę HUMAX- Z-LINER® z teflonową powłoką, podszewkę mesh oraz wypinaną podpinkę podtrzymującą ciepło. Rzecz jasna kurtki tego typu, stosowane głównie w okresie jesienno-zimowym muszą być odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a także posiadać certyfikowane ochraniacze ramion i łokci. Szeroki wybór wodoodpornych i ciepłych kurtek oferuje również marka Rev`it, Dainese czy Alpinestars.

Gdy temperatura diametralnie spada powinniśmy szczególnie zadbać o dłonie. Skostniałe palce podczas jazdy to duży dyskomfort i negatywny wpływ na nasze bezpieczeństwo: pogarsza się chwyt manetki. W sklepie motocyklowym 4ride.pl znaleźć można długie rękawice zimowe o sportowym, miejskim lub turystycznym charakterze. Poszczególne pary poza solidnymi protektorami i wzmocnieniami, posiadają ciepłą, przyjemną w dotyku wyściółkę. Do wyboru mamy rękawice skórzane i skórzano-tekstylne takich marek jak Held, Ozone, Rebelhorn, RST czy Rev'it. Wybierając rękawice do jazdy w chłodne dni warto postawić na model wyposażony w wodoodporny materiał Gore-Tex oraz wycieraczkę na palcu wskazującym, dzięki której szybko przetrzemy szybę w czasie deszczu.

Niezwykle przydatnym „wynalazkiem” jest podgrzewający woreczek do rękawic (znajdziemy takie m.in. w ofercie firmy Held). Jeśli natomiast nie mamy zamiaru inwestować w typowo zimowe rękawice motocyklowe, możemy zaopatrzyć się w rękawice wewnętrzne wykonane z materiału utrzymującego optymalną temperaturę dłoni.

Kolejną ciekawą propozycją są kamizelki z elektrycznym panelem grzejącym i izolację termiczną. Model  Shima PowerHeat jest kompatybilny z większością kurtek motocyklowych tego producenta. Z powodzeniem możemy założyć ją również pod każdy inny model kurtki. Taka kamizelka zasilana jest za pomocą dowolnego Powerbanku, dzięki czemu możemy zaopatrzyć się w kilka źródeł energii na całą podróż.

Na rynku znajdziemy również przydatne akcesoria na chłodne dni – podgrzewane manetki, maty i koce grzewcze na nogi, wkładki termiczne czy też ocieplane mufki na dłonie.

Odzież przeciwdeszczowa

Lekka odzież przeciwdeszczowa, która nie zajmuje wiele miejsca w bagażu może okazać się niezbędna w ulewne dni. W sklepie internetowym 4ride.pl znaleźć można kurtki i spodnie przeciwdeszczowe wykonane z poliestru i PVC, osłony na buty oraz rękawice, które nie przepuszczają wody. Poszczególne elementy odzieży przeciwdeszczowej posiadają laminowane szwy, ściągacze i wodoodporne zapięcia. W razie potrzeby szybko założymy ją na wierzch kurtki lub kombinezonu motocyklowego. Odzież przeciwdeszczowa skutecznie chroni tez przed brudem, który razem z wodą wydostaje się spod kół samochodów.

Odzież termoaktywna

W porze jesienno-zimowej warto ubierać się warstwowo. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, co zakładamy pod kurtkę i spodnie motocyklowe. Gruby sweter, szalik czy bawełniane getry, mimo że w noszeniu na co dzień sprawdzają się doskonale, nie zdadzą egzaminu podczas jazdy. Dlaczego? Mogą krępować ruchy, nie odprowadzają wilgoci tak jak trzeba, a w rezultacie nie są w stanie zapewnić optymalnej temperatury ciała. Z pomocą przychodzi lekka odzież termoaktywna, którą znajdziemy w ofercie takich marek jak Brubeck czy Rebelhorn. Taka odzież nie jest grubsza od standardowego t-shirtu a zapewni komfort porównywalny z ciepłym polarem.

Do dyspozycji mamy nie tylko koszulki i spodnie termoaktywne, ale także drobne akcesoria do wielkich zadań – kominiarki i kołnierze ocieplające, t-shirty, rękawice, czapki, ocieplacze kolan i bieliznę termoaktywną. Poszczególne modele wykonane są z innowacyjnych tkanin sztucznych lub naturalnych (np. delikatnej wełny merynosów). Materiały te dzięki swym właściwościom znakomicie odprowadzają wilgoć zapewniając komfort termiczny.

Wodoodporne buty

Wysokie obuwie z wodoodporną membraną i antypoślizgową podeszwą to podstawa jesiennej garderoby motocyklisty. W sklepie internetowym 4ride.pl znaleźć można skórzane i skórzano-tekstylne modele z Gore-tex i oddychającą wyściółką buty motocyklowe. W razie potrzeby dodatkową ochronę stanowić mogą przeciwdeszczowe osłony na buty. Znajdziemy je w kolekcji Sidi, Dainese, Ozone. Możemy również zastosować skarpety termoaktywne, które zwiększą komfort termiczny i sprawią, że stopa pozostanie sucha.

Gdy panuje jesienna aura, dużo łatwiej o wywrotkę. Mokre liście i śliska nawierzchnia to częsta przyczyna niebezpiecznych zdarzeń na drodze, dlatego zarówno obuwie, jak i odzież motocyklowa powinny posiadać certyfikowane protektory i ultramocne slidery. Bez nich ani rusz.

Widoczność na drodze

W deszczowe, pochmurne dni motocykliści powinni zachować wzmożoną czujność. A nie ma nic gorszego niż jazda w zaparowanym kasku. Warto zaopatrzyć się w skorupę z pinlockiem lub folię „anti fog” lub specjalny płyn zapobiegający parowaniu. Dodatkowym atutem takiego płynu jest to, że po naniesieniu na zewnętrzną  warstwę wizjera, działa jak „niewidzialna wycieraczka” redukując osiadanie wody.

Ogromną rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa na drodze pełnią elementy odblaskowe. Współcześnie produkowana odzież motocyklowa zwykle posiada wstawki fluo, dzięki którym jesteśmy dobrze widoczni. Wiele modeli posiada tez nowoczesne odblaski, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka a rozświetlają się w świetle reflektorów. W razie potrzeby możemy zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, specjalne samozaciskowe opaski lub naklejki z materiału fluorescencyjnego.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka