czwartek, 7 lipca 2022 11:50

Jedna z najstarszych orkiestr dętych w Europie zagra w Wieliczce

Autor Patryk Trzaska
Jedna z najstarszych orkiestr dętych w Europie zagra w Wieliczce

W 4 kolejne soboty lipca (9, 16, 23 i 30.07) o godz. 11:00  przy szybach Daniłowicza i Paderewskiego (altana w Parku św. Kingi) w Wieliczce koncertować będzie orkiestra dęta Kopalni Soli „Wieliczka". Organizatorzy zapewniają, że repertuar jest szeroki i każdy znajdzie coś dla siebie.

Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka" jest jedną z najstarszych w Europie ( istnieje bowiem od 1830 roku). Początkowo jej zadaniem było uatrakcyjnianie turystom zwiedzania wielickiej kopalni. Koncertowała ona wówczas w komorach Michałowice, Saurau, Dworzec Gołuchowskiego, Józefa Piłsudskiego czy Łętów. Jej brzmienia posłuchać można było także podczas wizyt ważnych osobistości. To jednak nie wszystko, albowiem każdego tygodnia orkiestra  z koncertem występowała także w Parku św. Kingi, a w późniejszym czasie okresowo także na dziedzińcu Zamku Zupnego czy wielickich plantach.

Orkiestra dęta Kopalni Soli „Wieliczka" - fot. Rafał Stachurski

Obecnie kapelmistrzem orkiestry jest Adam Czyżowski. Zespół liczy blisko 40 muzyków, w tym kilku pracowników kopalni. Wykonuje zarówno utwory klasyczne, jak i muzykę marszową czy filmową. W najbliższe 4 soboty lipca w altanie w Parku będzie można posłuchać przede wszystkim marszów i muzyki popularnej.

Letni koncert Orkiestry Górniczej w Altanie - fot. Rafał Stachurski

Warto dodać, że orkiestra ma w swym dorobku kilka płyt. Jest obecna z muzycznym brzmieniem nie tylko podczas ważnych wydarzeń, wizyt i uroczystości patriotycznych, ale także występuje podczas festiwali i prestiżowych konkursów. Trzykrotnie zdobyła 1. miejsce na Festiwalu Orkiestr Dętych Echo Trombity w Nowym Sączu, a także 1. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Górniczych w Ferropolis.

fot. Rafał Stachurski

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje