piątek, 31 maja 2024 10:29

Jednym z jego ostatnich dzieł był maszkaron Filmowiec. Zmarł Jerzy Ruszel

Autor Patryk Trzaska
Jednym z jego ostatnich dzieł był maszkaron Filmowiec. Zmarł Jerzy Ruszel

Smutne wieści dopływają do nas z powiatu tarnowskiego. Jerzy Ruszel, znany tarnowski rzeźbiarz, malarz i projektant wnętrz, zmarł w wieku 68 lat. Jego śmierć to ogromna strata dla lokalnej i ogólnopolskiej społeczności artystycznej. Jednym z jego ostatnich dzieł był maszkaron Filmowiec, który zdobi teren przy kinie Marzenie w Tarnowie.

Jerzy Ruszel urodził się w 1956 roku i już od najmłodszych lat przejawiał wyjątkowy talent artystyczny. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Tarnowie kontynuował naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1984 roku uzyskał tam dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz, a następnie pracował jako asystent na tej samej uczelni do 1991 roku.

Kariera Ruszla była bogata i różnorodna. W 1988 roku otrzymał stypendium twórcze miasta Krakowa, a w 1990 roku zdobył III nagrodę na wystawie „Rzeźba Roku” w Krakowie. Po powrocie do Tarnowa rozpoczął pracę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie przekazywał swoją wiedzę i pasję kolejnym pokoleniom młodych artystów.

Był artystą wszechstronnym, którego działalność obejmowała malarstwo, rzeźbę, projektowanie wnętrz oraz aranżację przestrzeni. Jego dorobek artystyczny jest imponujący: współuczestniczył w realizacji wielu pomników w Krakowie, w tym pomnika ku czci robotników poległych w strajkach. Był również autorem licznych projektów wnętrz.

Ruszel miał na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego prace były prezentowane m.in. w Krakowie, Tarnowie, Norymberdze, Hamburgu, Paryżu i Beziers. W 2018 roku uczestniczył w międzynarodowym festiwalu sztuki „ChARTres - Croisement des Arts” we Francji. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana, a jego prace są cenione zarówno przez krytyków, jak i miłośników sztuki.

Jerzy Ruszel pozostawił po sobie nie tylko bogaty dorobek artystyczny, ale także wspomnienia licznych uczniów i współpracowników, którzy mieli szczęście pracować z nim i uczyć się od niego.

Na chwilę obecną nie jest znana data i miejsce pogrzebu artysty.

Foto: UM Tarnów/pixabay

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka