wtorek, 25 kwietnia 2023 11:32

Jej zwłoki wyłowiono z rzeki. Prokuratura oskarża męża

Autor Katarzyna Jamróz
Jej zwłoki wyłowiono z rzeki. Prokuratura oskarża męża

Zbrodnia do której doszło w styczniu 2019 r. wstrząsnęła nie tylko powiatem brzeskim, ale i całą Polską. O morderstwo 35-letniej Grażyny K. prokuratura oskarża jej 42-letniego dziś męża Czesława K. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

Na początku stycznia 2019 roku w Borzęcinie (powiat brzeski), zaginęła 35-letnia wówczas Grażyna. Kobieta miała lecieć do Londynu, jej bliskich zaniepokoiło to, że nie odbierała od nich telefonów oraz nie dawała oznak życia. Ustalono, że kobieta z Anglii do Polski przyleciała 3 stycznia 2019 r. Ostatnią osobą, jaka miała widzieć 35-latkę, był jej mąż Czesław – było to w środę (3 stycznia 2019 r.) około godziny 22:30. Mimo że następnego dnia mężczyzna nie miał kontaktu ze swoją żoną, nie zdecydował się zgłosić jej zaginięcia. Jak twierdził, był przekonany, że kobieta wróciła do Anglii i tam się spotkają. Rodzina 35-latki zdecydowała się zgłosić sprawę na policję.

– Po otrzymaniu zgłoszenia zarządzono poszukiwania. O zaginięciu 35-latki rozpowszechniliśmy komunikat w mediach z prośbą o pomoc. Działania przez kilka tygodni prowadzono na szeroką skalę, z zaangażowaniem wielu służb i wolontariuszy. 28 lutego 2019 r. na terenie miejscowości Bielcza (powiat brzeski) w rzece Uszwica ujawnione zostały zwłoki kobiety. Dalsze czynności potwierdziły, że jest to ciało Grażyny K. Przeprowadzona została sekcja zwłok, jak również badania kryminalistyczne ujawnionych śladów i przedmiotów. Wyniki sekcji zwłok oraz inny zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił prokuraturze na wydanie w dniu 2 lipca 2019 r. postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec Czesława K. o dokonanie w nocy z 3 na 4 stycznia 2019 r. zabójstwa swojej żony Grażyny, tj. o czyn z art. 148 § 1 kodeksu karnego

– informuje asp. sztab. Ewelina Buda, rzeczniczka prasowa KPP w Brzesku.

Europejski Nakaz Aresztowania

Ze względu na to, że Czesław K. przebywał poza granicami kraju, zarzut nie został mu ogłoszony. 2 lipca 2019 r. Sąd Rejonowy w Tarnowie Wydział II Karny wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec Czesława K. na okres 30 dni licząc od chwili zatrzymania. Następnie, w dniu 10 lipca 2019 r., Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wydała za 40-latkiem list gończy. Wobec ustalenia, że może on przebywać na terenie Wielkiej Brytanii, w dniu 23.07.2019 r. Sąd Okręgowy w Tarnowie wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania. W tym samym dniu brytyjska policja na terenie Londynu dokonała zatrzymania Czesława K. Mężczyzna stanął przed brytyjskim sądem w związku z procedurą ekstradycyjną, która przeciągała się (m.in. z związku z odwołaniem aresztowanego, pandemią i Brexitem).

Odpowie za zabójstwo

12.05.2022 r. Czesław K. został przetransportowany drogą lotniczą do Polski przez policjantów z Wydziału Konwojowego Komedy Stołecznej Policji i osadzony w warszawskim areszcie. Następnie policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie przejęli aresztanta i doprowadzili go do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie w dniu 18.05.2022 ogłoszono mu zarzut pozbawienia życia swojej żony Grażyny K. w nocy z 3/4 stycznia 2019 r w Borzęcinie, tj. przestępstwo z art. 148 §1 kodeksu karnego, a następnie przesłuchano go w charakterze podejrzanego.

Tarnowski Sąd utrzymał zastosowany wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który był następnie przedłużany.
W śledztwie przeprowadzono dalsze czynności dowodowe, w tym zasięgnięto opinii biegłych i uzyskano specjalistyczne ekspertyzy kryminalistyczne. W poniedziałek (24 kwietnia) prokurator skierował do sądu akt oskarżenia – obecnie już 42-letniego – Czesława K., który odpowie za zabójstwo. Grozi mu kara 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie.

Inf./Fot. KPP Brzesko

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka