sobota, 23 kwietnia 2022 11:45

Jerzmanowice. Brutalny atak na miejsce kultu. Jeden z krzyży pocięty piłą

Autor Marzena Gitler
Jerzmanowice. Brutalny atak na miejsce kultu. Jeden z krzyży pocięty piłą

W okresie świąt wielkanocnych nieznani sprawcy doszczętnie zniszczyli tzw. kalwarię jerzmanowicką. Figura Matki Bożej została rozbita a krzyże wycięte piłą. Policja szuka winowajców.

"Każdy krzyż, każda figurka, każdy obrazek zniszczone. A mieszkańcy chodzili tu modlić się od 1995 roku. "figura Matki Bożej w grocie kamiennej ma rozbitą głowę i stopy, a z wizerunków Matki Bożej na papierze powyrywano twarze"." - cytuje doniesienia prasowe Dariusz Matecki.

"Opiłowywanie katolików trwa. #Katolikofobia  Droga krzyżowa na ul. Kalwaryjskiej za kościołem w Jerzmanowicach została zdewastowana, zamieniona w gruzowisko. Jeden z krzyży został pocięty piłą spalinową, liny podtrzymujące inny duży krzyż porozcinano nożycami" - komentuje działacz Solidarnej Polski ze Szczecina.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy doszło do zniszczenia drogi krzyżowej, przy której odprawiano parafialne nabożeństwa, w których uczestniczyły setki osób. Policja przypuszcza, że wydarzyło się to w okresie świąt wielkanocnych. Apeluje też do osób, które wiedzą coś na ten temat, o kontakt.

To kolejne tego typu zdarzenie w Małopolsce. W nocy z 11 na 12 kwietnia w Lewniowej (gmina Gnojnik) zniszczono figury Matki Bożej. Jedna z nich znajdowała się przy kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Lewniowej, a pozostałe na terenie parafii.

Dariusz Matecki w kolejnym tweecie zebrał więcej profanacji z całej Polski. "Przykłady „opiłowywania katolików” tylko z kilku ostatnich dni; Jerzmanowice (Małopolskie), Kietrz (Opolskie), Cieszyn (Śląskie), Lewniowa (Małopolskie). #Katolikofobia w pełnej krasie - podsycana przez opozycyjnych polityków i stojących za nimi dziennikarzy" - ocenił.

fot. Tt Dariusz Matecki i Parafia w Jerzmanowicach

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje