sobota, 11 stycznia 2020 22:15

Jordanów. Kotłownia w Zespole Szkół Dańkowskiego już tak nie wygląda

Autor Mirosław Haładyj
Jordanów. Kotłownia w Zespole Szkół Dańkowskiego już tak nie wygląda

W Zespole Szkół im. bł. ks. P. Dańkowskiego w Jordanowie zakończono trwające od czerwca prace związane z modernizacją kotłowni.

W miejsce pięciu starych i wyeksploatowanych urządzeń na węgiel zamontowano nową kondensacyjną kotłownię olejowo-gazową o mocy ok. 490 kW. Kotłownia do czasu doprowadzenia gazu do budynku będzie pracować na paliwie olejowym. W dotychczasowym pomieszczeniu wydzielono magazyn oleju poprzez wymurowanie w nim przegród.  Zbiorniki na olej są fabrycznie zintegrowane z wannami wychwytującymi.

W ramach nowej instalacji wykonano dwa zbiorniki ciepłej wody użytkowej. Są one emaliowane, fabrycznie izolowane pianką bezfreonową, o pojemności 750 litrów każdy. Zasobniki wyposażano w anody tytanowe i termometry.

Zaprojektowano zastosowanie wymiennika ciepła, który rozdzielił obieg kotłowy od obiegu  glikolowego zasilającego nagrzewnicę centrali wentylacyjnej. Kotły wyposażone są w neutralizator skroplin. Będą one odprowadzane do studzienki schładzającej. Odprowadzenie spalin z każdego kotła realizowane będzie indywidualnym nadciśnieniowym przewodem stalowym, kwasoodpornym i odpowiednio izolowanym.

Za środki uzyskane ze sprzedaży złomu kotłowego zakupiono lampy  LED  do oświetlenia klas  lekcyjnych, które jest sukcesywnie wymieniane.

Koszt  zadania ogółem wyniósł 789  845 zł. Na jego realizację uzyskano dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej w wysokości 77 335 zł. Realizacja zadania ma spowodować docelowo ograniczenie emisji zanieczyszczeń CO2 o 4296 kg/rok.

Fot. i inf.: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje