niedziela, 6 października 2019 07:29

Jordanów. Suski policjant zdobył jeden z najtrudniejszych szczytów Kaukazu

Autor Mirosław Haładyj
Jordanów. Suski policjant zdobył jeden z najtrudniejszych szczytów Kaukazu

St. sierż. Paweł Burdyl z Komisariatu Policji w Jordanowie (KPP w Suchej Beskidzkiej) od dziecka spędza wolny czas w górach. Niedawno zdobył kilka najtrudniejszych i najpiękniejszych szczytów Kaukazu.

Na przełomie sierpnia i września (28.08.2019 r. – 18.09.2019 r.) wraz z swoim kolegą zmierzyli się z górą, która jest dobrze znana wśród alpinistów jako jedna z najpiękniejszych ale też najtrudniejszych szczytów Kaukazu. Południowa Uszba o wysokości (4710 m n.p.m) została przez st. sierż. Pawła Burdyla szczęśliwie zdobyta, a wyjście na nią poprzedziło zdobycie wyższego wierzchołka o nazwie Tenduldi ( 4858 m n.p.m) drogą Gabriela Khergiani. Wejście, jak i zejście, na wyższy szczyt zajęło im 6 dni. Zdobycie Uszby, tak jak przewidywali, nie było łatwe. Dlatego też podróż na jej wierzchołek oraz bezpieczny powrót do obozowiska trwał aż 7 dni. Wyprawa nie obyła się też bez niespodzianek - spadające kamienie  zniszczyły namiot służący do odpoczynku. Fakt ten nie przeszkodził w bezpiecznym kontynuowaniu wyprawy.

Policjanci z Komendy gratulują koledze nie tylko faktu zmierzenia się z górami i zdobycie szczytów, ale też nabycia dodatkowego doświadczenia, które na pewno się przyda w czasie służby. Mundurowy na co dzień dba o bezpieczeństwo i porządek nie tylko jako policjant.  W wolnym czasie służy dodatkowo pomocą w Grupie Beskidzkiej GOPR.  Interwencje związane z policyjną służbą, jak też zdarzenia z zagrożeniem życia i zdrowia ludzi w górach są dla niego codziennością.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyprawy w Kaukaz.


Uszba – jeden ze szczytów Kaukazu. Posiada dwa wierzchołki: wyższy południowy (4710 m) i niższy północny (4694 m). Ze względu na swoją charakterystyczną sylwetkę bywa nazywany Matterhornem Kaukazu. Północno-zachodnia ściana Uszby ma wysokość 2000 metrów.

Pierwszego wejścia na niższy, północny wierzchołek dokonali w 1888 r. brytyjski wspinacz John Garford Cockin i jego szwajcarski przewodnik Ulrich Almer. Główny, południowy wierzchołek, przez wiele lat odpierał ataki. Zdobyła go dopiero 26 lipca 1903 r. dziesiąta z kolei wyprawa, niemiecko-szwajcarsko-austriacka, którą kierował Willi Rickmer Rickmers (szczyt osiągnęło 5 spośród 12 członków ekipy). Na szczyt prowadzą wyłącznie bardzo trudne i ekstremalnie trudne drogi. Legendarną jest droga "przez Lustro" (ros. Zierkało) na północno-wschodniej ścianie szczytu północnego: pokonał ją jako pierwszy wybitny gruziński wspinacz Michaił Chergiani, który najtrudniejszą, przewieszoną jedną trzecią część 1200-metrowej ściany pokonał samotnie w stylu "free climb".

Trudność dróg podejściowych (aktywny lodowiec) i zmienna pogoda jest powodem dużej liczby śmiertelnych wypadków podczas zdobywania szczytu. Jednym z nich był wypadek polskiej wyprawy z 2005 roku kiedy z powodu błędów czteroosobowego zespołu dwójka alpinistów zginęła w szczelinie lodowej.


Fot. i inf.: wikipedia, KPP Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje

Rozrywka