wtorek, 21 września 2021 07:22

Jubileusz na Podhalu: msza, wspomnienia, zdjęcia, medale

Autor Edyta Sowa
Jubileusz na Podhalu: msza, wspomnienia, zdjęcia, medale

W niedzielę 19 września odbył się jubileusz Oddziału Związku Podhalan. Rozpoczęte jeszcze w lutym obchody, teraz doczekały się zwieńczenia uroczystą Mszą św.

Wielu gości, delegacje i poczty sztandarowe kilkudziesięciu bratnich oddziałów i wielu zgromadziła się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Koncelebrowali ją kapelani Związku Podhalan pod przewodnictwem biskupa Damiana Muskusa.

Siła i jedność wspólnoty objawia się w stosunku do najsłabszego i najbiedniejszego, a nie w sporach i konfrontacjach, również politycznych – przypominał hierarcha w swojej homilii. (…) Ewangeliczna miłość powinna obejmować i tych, z którymi nam nie pod drodze. Sztandary stały dwurzędem w głównej nawie, a góralskiego charakteru nadawały Mszy muzyczna oprawa „Małych Śwarnych” i procesja z darami. Sumę zakończyło doniosłe wydarzenie – staraniem katowickiego Oddziału Związku Podhalan, sztandar nowotarskiego Oddziału został udekorowany Krzyżem Św. Floriana. Dokonali tego prezes katowickiego Oddziału, nowotarżanin z urodzenia, Mieczysław Kucharski i Komandor Komandorii Południowej Odznaki św. Floriana – hrabia Jan Stadnicki herbu Szreniawa- mówił biskup

Podhale uroczystości/foto. UM Zakopane
Uroczysta Msza św./foto. UM Zakopane

Wszystko upamiętniono pamiątkowym zdjęciem przed kościołem góralska gromada – prowadzona przez banderię konną i muzykę – udała się przed pomnik Władysława Orkana na placu Słowackiego, gdzie składane były wiązanki. Sztandary pochyliły się również w hołdzie dla „dumaca z Gorców”.

Cześć główna - jubileuszowego programu gościła już w auli „Podhalanki” na Kokoszkowie. Prowadzili ją Stanisława Trebunia-Staszel i prezes Wojciech Groń. Zabrzmiała trombita Andrzeja Budza. Na uroczystości byli też Honorowi i Zasłużeni Członkowie Oddziału, delegacji Koła Nr 2 im. Władysława Orkana w Chicago, duchowieństwa, władz miasta, powiatu, gminy, radnych wojewódzkich, ministrów z Podhala, uczelnianych władz, przedstawicieli wielu instytucji i służb, ze strażakami-ochotnikami na czele. W multimedialnej formie Ewa Garbacz przypomniała historię Oddziału, który w Nowym Targu, ważnym ośrodku podhalańskiego ruchu regionalnego, powstał z inicjatywy Jakuba Zachemskiego, początkowo w postaci ogniska, któremu prezesował doktor praw Zygmunt Wasiewicz -szlachetny społecznik zaangażowany w sprawy regionu. Odnowienie grobowca Zygmunta Wasiewicza przy głównej alei na nowotarskim cmentarzu było jednym z punktów obchodów jubileuszu.

Były podziękowania, gratulacje, życzenia i prezenty, które trafią do nowej Izby. Wręczono też odznaczenia i Medale św. Wojciecha dla czterech zasłużonych dla Oddziału osób: obecnego wiceprezesa Zarządu Głównego Alojzego Lichosyta, prezesów Wojciecha Gronia i Józefa Knapa oraz fotografa Zbigniewa Krauzowicza.

Obchody stulecia pokazały, jak wielu przyjaciół ma „miastowy” Oddział – przez swoją aktywność i pracowitość prawdziwa perła w koronie Związku Podhalan. Nowotarscy górale co miesiąc organizują posiady, zapraszając ciekawych gości. Ich dzieło to Opłatki, Święcone, Majówki, Sobótki, Msze Ludzi Gór pod Turbaczem, Wigilie w Mieście, zawody narciarskie o Puchar Przechodni Związku Podhalan. Włączają się w wiele wydarzeń społecznych i religijnych.

Ważnym momentem jubileuszowego spotkania stało się odnowienie Orkanowskich „Wskazań dla Synów Podhala”.

Uroczystości Związku Podhalan/ foto. UM Zakopane
Wręczano odznaczenia, były wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia/ foto. UM Zakopane

info.i foto UM Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje