poniedziałek, 15 lutego 2021 11:55

GIS: Już 5 procent zakażeń w Polsce to mutacja brytyjska

Autor Marzena Gitler
GIS: Już 5 procent zakażeń w Polsce to mutacja brytyjska

Minister Zdrowia Adam Niedzielski i Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka ostrzegają przed trzecią falą pandemii. Na dzisiejszej konferencji prasowej potwierdzili, że w Polsce potwierdzono już osiem przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa.

Konferencja związana była z podsumowaniem incydentów, do których w ostatni weekend doszło w Zakopanem. Adam Niedzielski ostrzegał, że nieodpowiedzialne zachowania mogą przyśpieszyć trzecią falę pandemii.

- To pierwszy tydzień, od wielu tygodni, kiedy liczba średnio-dziennych przypadków zakażenia koronawirusem zwiększyła się i jest to zauważalne. To zwiększenie o blisko 5 procent -  mówił Adam Niedzielski. - Jesteśmy na granicy odwrócenia trendu. Wskaźnik R, informujący o rozprzestrzenianiu wirusa, w ostatnich tygodniach oscylował ok. 1. Teraz doszło do wzrostu. W najbliższych dniach dojdzie zapewne do przekroczenia tego poziomu.

Minister poinformował również, że wzrasta liczba zlecanych badań w kierunku wykrywania koronawirusa (+4%) oraz wykonywanych testów diagnostycznych (+7%).

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka potwierdził, że w Polsce wykryto już 8 przypadków nowej mutacji koronawirusa, której skutki mogliśmy oglądać na zachodzie np. w Anglii, Portugalii. Co podkreślono, dotyczy to osób, które nie wyjeżdżały z kraju i nie miały do czynienia z kimś, kto przyjechał z innego państwa. Szacuje się, że odpowiada ona już za 5 % nowych zakażeń w Polsce - poinformował szef GIS.

zobacz też:

Polska [15.02]: Poweekendowe dane - zgonów najmniej od września [AKTUALIZACJA]
Prezentujemy najnowsze informacje z Polski dotyczące sytuacji epidemicznej. Polska [15 lutego] * zakażonych: 1 591 497 (+ 2 543) * zmarło: 40 832 (+ 25) Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 zgonach osób zakażonych koronawirusem. To najmniej niemal od 5 miesięcy - 25 września odnotowano 2…
Koronawirus Małopolska [15 lutego]: Szczegółowe dane - zakażenia, zgony
Sytuacja epidemiologiczna w Małopolsce. Prezentujemy najnowsze informacje. Małopolska [15 lutego] * zakażonych: 121 189 (+ 115) * zmarło: 3 212 (+ 3) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 115 zakażeniach koronawirusem w Małopolsce w dniu dzisiejszym: Nowe zakażenia: * Kraków - 36 * krakowski …
koronawirus najnowsze informacje
Polska

Polska - najnowsze informacje