sobota, 27 sierpnia 2022 04:26

Już dziś otwarcie Trasy Łagiewnickiej! Znamy szczegóły

Autor Mirosław Haładyj
Już dziś otwarcie Trasy Łagiewnickiej! Znamy szczegóły

Już dziś, 27 sierpnia, pierwsi kierowcy będą mogli przejechać Trasą Łagiewnicką. Z kolei w poniedziałek, 29 sierpnia, uruchomiona zostanie linia tramwajowa, łącząca Kurdwanów z Łagiewnikami.

Od godz. 12.00 do 14.00, możliwe będzie zapoznanie się przez mieszkańców z nowo wybudowaną infrastrukturą w tunelu drogowym zlokalizowanym pomiędzy ul. Turowicza a ul. Zakopiańską.

O godz. 12.30 i 13.30 planowana jest prezentacja dźwiękowego systemu ostrzegawczego oraz oddymiania tunelu.

Przejście tunelami będzie możliwe tylko do godz. 14.00 – następnie droga zostanie zamknięta dla ruchu pieszego. Prosimy o stosowanie się do wskazówek osób nadzorujących i służb bezpieczeństwa.

Udostępnienie tuneli dla ruchu samochodowego planowane jest od godz. 15.00. Natomiast ruch tramwajowy rozpocznie się w poniedziałek, 29 sierpnia, od godzin porannych.

– Realizacja tego fragmentu trzeciej obwodnicy spowoduje odciążenie skrzyżowań w Łagiewnikach oraz ronda Matecznego. Ma on za zadanie przeprowadzenie ruchu międzydzielnicowego z ominięciem centrum Krakowa, szczególnie Alej Trzech Wieszczów i powiązanie go węzłami z ruchem lokalnym tak, by minimalizować utrudnienia drogowe

– mówił prezydent Jacek Majchrowski w programie „Nowy Tydzień”.

Dzięki wykonaniu tunelu tramwajowego wraz z infrastrukturą tramwajową (pętlą i przystankami), mieszkańcy południa Krakowa zyskają nowe, szybsze połączenia tramwajowe. Na niektórych trasach czas przejazdu skróci się nawet o około 10–15 minut.

Trasa to 3,5 km infrastruktury, z czego 2 km, czyli prawie 60 proc., biegnie sześciu w tunelach drogowych i jednym tramwajowym. To nie tylko połączenie drogowe, ale również istotne dla mieszkańców połączenie tramwajowe, na budowę którego pozyskano unijne dofinansowanie.

Poza drogami powstały nad tunelami tereny rekreacyjne – z boiskami, skateparkami czy siłowniami w rejonie ul. Zbrojarzy oraz parkowy obszar między dwoma sanktuariami.

Tramwajem przez Trasę Łagiewnicką

W związku z uruchomieniem nowego połączenia dla tramwajów, zmiany usprawnią przejazd komunikacją miejską, wykorzystując w maksymalny sposób nowo powstały układ torowy:

  • linia nr 10 – z Pleszowa przez Łagiewniki i dalej Trasą Łagiewnicką do Kurdwanowa
  • linia nr 11 – z Małego Płaszowa przez Trasę Łagiewnicką do Czerwonych Maków
  • linia nr 50 – co drugi kurs z Kurdwanowa przez Trasę Łagiewnicką do Borku Fałęckiego.

W zamian za przekierowanie linii nr 11 z rejonu Starego Podgórza na Trasę Łagiewnicką, zostanie uruchomiona linia nr 6 – na trasie Mały Płaszów – Cichy Kącik. Zmiana ta pozwoli jednocześnie zachować połączenie Małego Płaszowa ze Starym Podgórzem, a także połączyć Mały Płaszów z centrum miasta od strony zachodniej.

Inf. i foto: UMK

Kraków

Kraków - najnowsze informacje