czwartek, 10 czerwca 2021 06:13

Lajkonik wraca do Krakowa! Tym razem na Wiśle

Autor Marzena Gitler
Lajkonik wraca do Krakowa! Tym razem na Wiśle

Jeden z najstarszych krakowskich zwyczajów powraca w nowej formie. 10 czerwca wyjątkowo Lajkonik spłynie po Wiśle między klasztorem sióstr norbertanek a kładką ojca Bernatka. Pod Wawelem zaplanowano spotkanie z prezydentem i inne atrakcje.

Pochód Lajkonika to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji Krakowa, która od kilku wieków przyciąga tłumy widzów. Wyjątkowe spotkanie z Lajkonikiem przygotowało Muzeum Krakowa. W tym roku, 10 czerwca, jego orszak pokona trasę swojego pochodu Wisłą. Z bulwarów wiślanych będzie można podziwiać towarzyszący mu korowód galarów i innych flisackich jednostek.

Uderzenie buławą na szczęście

Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków (jak nazywano filisaków wiślanych) i Tatarów prowadzony przez jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę od Zwierzyńca do Rynku Głównego rytmie krakowskich melodii. Każdy z widzów oczekuje na uderzenie buławą od Lajkonika, co ma przynieść szczęście na cały kolejny rok. W 2020 roku z powodu pandemii orszak nie wyszedł na ulicę Krakowa, lecz sam Lajkonik zaprezentował się w Internecie. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Zobacz Lajkonika nie wychodząc z domu i wygraj nagrody
W bieżącym roku po raz pierwszy od 73 lat nie odbędzie się pochód Lajkonika. Ten przykry stan rzeczy spowodowany jest przez epidemię koronawirusa. Co roku w ramach pochodu Muzeum Krakowa organizowało konkurs na najpiękniejszy dziecięcy orszak Lajkonika. Tym razem Muzeum Krakowa zapraszamy dzieci – t…

Krakowska tradycja

Harce Lajkonika w ostatni dzień oktawy Bożego Ciała to ściśle krakowska tradycja. Zwyczaj ten, jak chce legenda, wywodzi się z czasów najazdów Tatarów na Kraków (XIII w.). Pewnego razu flisacy, pokonawszy napastników, wjechali do grodu w tatarskich przebraniach. Wśród ludu panowało przekonanie, że przejście konika po polach gwarantuje urodzaj, zaś uderzenie buławą zapewnia dobre zdrowie.

Lajkonik Kraków historia archiwum
Chorąży i lajkonik na dziedzińcu klasztoru Norbertanek, 1927 / fot. Tadeusz Łuniewski, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pierwszymi organizatorami pochodu Konika Zwierzynieckiego byli flisacy wiślani zwani w Krakowie włóczkami. Włóczkowie na co dzień zajmowali się spławianiem towarów Wisłą, głównie drewna. Do żeglugi używali wielkich galarów, które niegdyś zapełniały Wisłę pod Wawelem. Włóczkowie powoływali się na legendę, zgodnie z którą uratowali miasto przez najazdem Tatarów, a następnie przebrali się w stroje pokonanych wrogów, aby w triumfalnym pochodzie zaprezentować się mieszkańcom. Pochód Lajkonika miał być corocznym odtworzeniem tych wydarzeń.

Pochód Lajkonika sprzed pandemii - foto: krakow.pl

Kapryśna Wisła czasami przeszkadzała w urządzaniu pochodu. Zdarzające się w czerwcu i lipcu powodzie zmuszały mieszkańców przedmieść Krakowa do przemieszczania się na łodziach i tratwach. Wśród mieszkańców Zwierzyńca i Półwsia krąży opowieść, że w taki to sposób i sam Lajkonik musiał dotrzeć pewnego razu do miasta. Jak zapisał pod koniec XIX wieku aranżer pochodu – Teofil Miciński: "W 1813 roku ów konik galarami dopłynął do ulicy Wiślnej, a przecież uroczystość ta, jak zwykle odbyła się świetnie jak należy”.

Pochód Lajkonika... na Wiśle!

W tym roku właśnie zamiast tradycyjnego pochodu ulicami miasta, powołując się na ten precedens z przeszłości, orszak Lajkonika pokona trasę swojego pochodu Wisłą. Z wiślanych bulwarów będzie można podziwiać korowód galarów i innych flisackich jednostek. Lajkonik tradycyjnie przyjmie podarunek od Prezydenta Miasta Krakowa i pokłoni się mieszkańcom. Wszystko odbędzie się na pokładzie krakowskiego galara i przy dźwiękach krakowskich melodii wygrywanych przez kapelę Mlaskoty. Przypomniane zostanie też legendarne starcie włóczków z Tatarami.

10 czerwca wyjątkowo Lajkonik spłynie po Wiśle między klasztorem sióstr norbertanek a kładką ojca Bernatka. Pod Wawelem zaplanowano spotkanie z prezydentem i festyn.

Program wydarzenia

  • 17.30 – 19.00 – spływ orszaku Lajkonika na trasie bulwar Rodła – bulwar Kurlandzki
  • 19.30 – główne uroczystości przed przystanią Wawel
  • 20.00 – 20.30 powrót Wisłą na bulwar Rodła

inf. i foto krakow.pl

zobacz też:

Co ma wspólnego z Bożym Ciałem krakowski Lajkonik?
Dziś w Bazylice BożegoCciała na Kazimierzu o godz. 16 rozpoczną sie główne uroczystości związane z jubileuszem ustanowienia patronalnego święta tego kościoła. Skąd sie wziął kult Bożego Ciała i jak doszło do powstania bazyliki pod tym wezwaniem właśnie w tym miejscu? Co ma wspólnego z Bożym Ciałem L…
W Krakowie pojawił się mural oczyszczający powietrze.
W Krakowie, nieopodal Forum Przestrzeni na Bulwarze Wołyńskim pojawił się mural oczyszczający powietrze. Malowidło stworzyła grupa Murale Zooteka oraz artyści Impas i Mehes.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka