wtorek, 27 sierpnia 2019 19:56

Kalwaria Zebrzydowska: Mieszkańcy w końcu się doczekali!

Autor Anna Piątkowska-Borek
Kalwaria Zebrzydowska: Mieszkańcy w końcu się doczekali!

Gmina Kalwaria Zebrzydowska (powiat wadowicki) otrzymała prawie 72 tys. zł na uruchomienie linii autobusowych.

Gmina Kalwaria Zebrzydowska uruchomi cztery nowe trasy komunikacyjne. Autobusy będą kursować na odcinkach:

1). Kalwaria Zebrzydowska – Stanisław Dolny przez Zebrzydowice trasą koło LKS,
2). Kalwaria Zebrzydowska – Stanisław Dolny Kępki przez Zebrzydowice,
3). Kalwaria Zebrzydowska, Zarzyce Wielkie – Leńcze – Podolany koło Krzyża,
4). Kalwaria Zebrzydowska – Przytkowice – Pętla Grabie.

Jak podaje Urząd Gminy w Kalwarii Zebrzydowskiej, łączna kwota utrzymania tych linii stanowiąca wkład własny gminy wynosi 185 148 zł. Uzyskane dofinansowanie transportu gminnego do wspomnianego działania z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych) opiewa na kwotę 71 835 zł. Umowę o dofinansowanie podpisał burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty i wojewoda Piotr Ćwik.

– Otrzymana dotacja to efekt dobrej współpraca rządu, wojewody i samorządu. Dzięki tej współpracy i otrzymanemu dofinansowaniu niebawem ruszą połączenia, dzieci i młodzież w roku szkolnym 2019/2020 będzie mogła z niego korzystać. To także bardzo dobra wiadomość szczególnie dla mieszkańców Zarzyc, Leńcz i Podolan, którzy prosili o uruchomienie takich właśnie połączeń – mówi Burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowska Augustyn Ormanty.

Jak informuje magistrat, otrzymanie dotacji poprzedziły konsultacje z mieszkańcami – po to, by przygotowane połączenia jak najbardziej odpowiadały ich potrzebom.

Według zapowiedzi, komunikacja ma ruszyć w najbliższych tygodniach. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg.

– Rozstrzygnięty właśnie nabór wniosków w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych to pierwszy krok do walki z komunikacyjnymi „białymi plamami” i odbudowy sieci lokalnych połączeń. Mieszkańcy wielu miejscowości czekają na reaktywację komunikacji autobusowej lub jej poszerzenie. Samorządy, które już teraz skorzystały ze środków Funduszu, niejako wyznaczają ścieżki dla innych – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Dopłaty do rozwoju komunikacji w województwie małopolskim otrzymały dwa powiaty, dwanaście gmin i samorząd województwa małopolskiego. Łącznie dofinansowaniem objętych zostanie 38 linii komunikacyjnych na długości ponad 1 832 kilometrów.

Wadowice - najnowsze informacje