piątek, 3 maja 2024 06:00

Karkówka z grilla z marynatą czy bez? Makłowicz odpowiada jasno, a my podpowiadamy przepis

Autor Katarzyna Domagała
Karkówka z grilla z marynatą czy bez? Makłowicz odpowiada jasno, a my podpowiadamy przepis

Karkówka z grilla to jedna z najpopularniejszych letnich przekąsek Polaków. Nie tylko przygotowujemy ją samodzielnie w domu, ale również kupujemy już gotowe mięso w sklepach. Wielu z nas nie wyobraża sobie karkówki z grilla, która byłaby bez odpowiednich przypraw, marynaty. Okazuje się jednak, że eksperci kulinarni, w tym Robert Makłowicz, definitywnie odradzają stosowanie marynat. - Zmieniają smak tego, co chcemy zjeść - mówi ekspert.

Roberta Makłowicza nie trzeba nikomu przedstawiać. W związku z tym, że zbliża się sezon grillowania wypowiedział się on na temat przyrządzania różnych potraw na grillu, m.in. mięsa. Jego zdaniem nie powinno stosować się popularnych marynat do mięs na grilla. Dlaczego?

Robert Makłowicz / Fot.: Piotr Bieniecki / Wikipedia
Marynaty są okropne i zmieniają smak tego, co chcemy zjeść, a przecież rzeczy powinny smakować tym, czym są. Jaki jest sens nurzać coś przez wiele godzin albo dni w marynacie? Ryba i mięso są same w sobie dobre — zapewnia.

Nie pochwala też kupowania gotowych mięs na grilla.

Abstrakcja. To jest droga do samobójstwa, bo nie dość, że niedobre, to jeszcze szkodliwe — kwituje.

Marynata do karkówki z grilla - przepis

Są jednak osoby, które nie wyobrażają sobie karkówki bez przypraw. Sprawią one, że mięso będzie pachnące i aromatyczne. Podpowiadamy nasz autorski przepis na marynatę musztardo-miodową do karkówki z grilla na ok. 1 kg mięsa.

Fot. Pixabay

Składniki

  • 3 łyżki musztardy (rodzaj wedle gustów)
  • 2 łyżki płynnego miodu
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • sól i pieprz do smaku
  • kilka ząbków czosnku (należy je wycisnąć)
  • garść suszonego rozmarynu

Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać i marynata gotowa. Tak przygotowaną marynatą należy nasmarować pocięte w kawałki mięso i marynować przez około 12 godzin w lodówce. Smacznego!

Fot.: Pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka