środa, 11 grudnia 2019 13:55

Kim był Sebastian Flizak? Zobacz!

Autor Marzena Gitler
Kim był Sebastian Flizak? Zobacz!

W Mszanie Doilnej odbędą się dwa wydarzenia upamiętniajace Sebastiana Flizaka. Dlaczego pamiętają o nim Zagórzanie?

W poniedziałek, 16 grudnia o godz. 14.00 w Mszanie Dolnej odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona zasłużonemu regionaliście. Tablicę wmurowano na fasadzie budynku Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych przy ul. Matejki. Upamietnia człowieka zasłużonego dla Górali Zagórzańskich, a zwłaszcza miasta i gminy Mszana Dolna.

Sebastian Flizak (1881-1972) był doktorem filozofii, filologiem germańskim, pedagogiem i etnografem. Kształcił się na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Monachijskim. Podczas pierwszej wojny światowej walczył na froncie wschodnim. Został wzięty do niewoli rosyjskiej. Przeżył 3 lata na Syberii. Jako jeden z pierwszych prowadził badania etnograficzne po północnej stronie Gorców. Był znawcą kultury ludowej Górali Zagórzańskich, dyrektorem Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce, współzałożycielem oraz długoletnim prezesem oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej. W trakcie drugiej wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną, prowadząc tajne nauczanie. Po wojnie pracował jako dyrektor i nauczyciel w Samorządowym Gimnazjum Koedukacyjnym w Mszanie Dolnej w latach 1945-1950.

Po odsłonięciu tablicy o godz. 14.30 w Centrum Konferencyjno – Bankietowym „Janda” odbędzie się promocja książki autorstwa dr Katarzyny Ceklarz: „Sebastian Flizak. Ludoznawca i etnograf na tle swojej epoki”.

Na wydarzenia zapraszają: Anna Pękała, Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna oraz Rafał Rusnak, Wójt Gminy Niedźwiedź

Źródło: materiały prasowe

Limanowa - najnowsze informacje