sobota, 8 października 2022 10:00

Klub Przyjaciół Wieliczki w Kamienicy Hipolitów w Krakowie

Autor Jadwiga Duda
Klub Przyjaciół Wieliczki w Kamienicy Hipolitów w Krakowie

14 września Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” zwiedzało Muzeum - Kamienicę Hipolitów w Krakowie przy Placu Mariackim 3.

Kamienica początkami swymi wiąże się z XIV wiekiem. W XVII w. nabyła ją rodzina Hipolitów, kupców z Włoch. Na dwóch piętrach kamienicy znajduje się wystawa wnętrz a ich wystrój pozwala na odtworzenie życia codziennego krakowskiego mieszczaństwa przez kilka wieków.

Po wystawie oprowadzała nas przewodnik Barbara Sienko. Na pierwszym piętrze oglądaliśmy gabinet mieszczanina z XVII w. oraz sypialnię. Wnętrza te zdobią stiuki - dekoracja kwiatowa i aniołki wykonane przez Baltazara Fontanę pochodzącego z północnych Włoch. Także on wykonał stiuki w kaplicy Morstinów w kościele św. Klemensa w Wieliczce. Kolejno - wychodząc schodami z parteru na piętro - zobaczyliśmy bawialnię i pokój kolekcjonera ze zbiorem różnych dzieł sztuki a szczególnie zegarów. Na drugim piętrze oglądaliśmy mieszkanie rodziny z końca XIX w. Jest to tzw. „pokój babci” wypełniony mnóstwem drobiazgów, kolejno jadalnię ze stołem pośrodku i ustawionym nieopodal kredensem z różnymi naczyniami a także gramofonem,  telefonem, fortepianem. Na koniec zajrzeliśmy do „sypialni państwa” i przedpokoju.

Pan Basia zwróciła nam uwagę na koronkę klockową mówiąc, że aktorka Helena Modrzejewska w Zakopanym dla dziewcząt założyła Szkołę Koronkarstwa. Kamienica zdobiona jest sgraffito, tworzonymi przez nakładanie na mur zazwyczaj dwóch warstw różnokolorowego tynku, a następnie wydrapywanie w nim rozmaitych wzorów.

Na elewacji budynku można podziwiać odtworzone części dekoracji sgraffitowych, m.in. postacie interpretowane jako św. Helena z relikwią św. Krzyża oraz św. Zygmunt. W wszystkich pomieszczeniach są bardzo ciekawe stropy.

W wycieczce uczestniczyli: Jadwiga Duda, prezes KPW,  organizatorka wycieczki, Halina Dyląg, Marian Dyląg, Anna Kisiel,  Jan Matzke, Ewa Nowosielska, Wanda Polan, Marian Sipióra, Krystyna Wróbel z wnuczka Emilią, zaprzyjaźnieni z KPW: Eugeniusz Bieniek, Grażyna Bieniek, Andrzej Gaczoł, Maria Grubecka, Anna Strojny, Małgorzata Ślusarczyk, Janina Woźniak, Tadeusz Woźniak. Każdy mógł otrzymać folder pt. „Kamienica Hipolitów. Mieszczański dom” opracowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Pani przewodnik Basi Sienko podziękowaliśmy za oprowadzanie nas gromkimi brawami.

fot. Jadwiga Duda

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje