poniedziałek, 25 października 2021 14:10, aktualizacja 3 lata temu

Kolędy – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Autor kal
Kolędy – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Grudzień jest  miesiącem szczególnie ważnym dla katolików. Po okresie adwentu nadchodzi wielkie świętowanie. W Wigilię -24 grudnia odbywa się uroczysta, rodzinna kolacja, przy której śpiewa się kolędy. Następnie o północy katolicy wraz z całymi rodzinami udają się na Pasterkę, gdzie także śpiewa się różne kolędy. Przez kolejne dni, czy to w domach, czy w kościele lub stacjach radiowych są puszczane kolędy.

Skąd się wzięły kolędy?

Samo słowo "calendee" zostało zaczerpnięte z czasów przedchrześcijańskich. Wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Oznaczało ono pierwszy dzień miesiące, gdzie ludzie składali sobie wzajemnie życzenia. Najstarsza polska kolęda sięga aż 1424 roku. Najbardziej zaś znaną kolędą jest "Cicha noc". Warto także zauważyć, że praktycznie wszystkie kolędy mają pozytywny i radosny wydźwięk. Są śpiewane w kościołach i  w domach. Choć były czasy, kiedy kolędy zostały zakazane w kościele. Jednak obecnie są one dalej grane. Autorami kolęd byli bardzo często znani pisarze lub poeci. Niestety nie są zazwyczaj znani ci, którzy pisali muzykę do kolęd. W Polsce znamy obecnie około 500 kolęd i pastorałek. Warto także zaznaczyć, że cały czas powstają nowe kolędy oraz także starsze wersje kolęd są odnawiane.

Znaczenie kolędy "Lulajże Jezuniu"

"Lulajże Jezuniu" jest kolędą, w której lula się małe dziecię Jezus do snu. Wywodzi się to z dawnej tradycji, gdzie praktykowano takie lulanie dzieciątka na różnych jasełkach. Wówczas najczęściej osoba, która odgrywała rolę Maryi, to trzymała małego Jezusa, który był zmęczony i chciała go utulić do snu. Stąd też kolęda "Lulajże Jezuniu"jest poniekąd kołysanką. Kolęda ta powstała prawdopodobnie już w połowie XVII wieku. Jej najwcześniejsza wersja jest nadal przechowywana w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Wersja ta pochodzi z roku 1705. Pierwszy zapis melodii ukazał się dopiero w 1843 roku. Warto także dodać, że motyw z kolędy"Lulajże Jezuniu" był i nadal jest wykorzystywany w malarstwie oraz muzyce. Wielu sławnych kompozytorów wykorzystywało tę kolędę w swoich wystąpieniach. Sama kolęda "Lulajże Jezuniu"składa się z aż dziewięciu zwrotek. Wszystkie zwrotki są rymowane dzięki, temu łatwiej się je śpiewa. Warto także dodać, że ta kolęda jest znana nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Została także przetłumaczona na różne języki.

Rodzinne kolędowanie

Rodzinne kolędowanie jest bardzo dobrym pomysłem i sposobem na to, by w ten szczególny, świąteczny czas, jakim jest Boże Narodzenie przybliżyć się do siebie. Gdy będziemy zasiadać wspólnie do stołu wigilijnego to warto, jest wspólnie z całą rodziną zaśpiewać kolędy. Jest to także również utrzymywanie polskiej  i zarazem katolickiej tradycji. Dzięki śpiewaniu kolęd, szczególnie całą rodziną oddajemy cześć i chwałę oraz wyrażamy swoje dziękczynienie Małemu Jezusowi za cud Jego Narodzin. Dzięki śpiewaniu razem kolęd uczymy, także najmłodsze pokolenia naszej rodziny co, to jest tradycja. Jak ważne jest, to by przekazywać dalej kolejnym pokoleniom śpiewanie kolęd. Dzięki temu kolędy będą wciąż żywe w naszych domach.

Kultura

Kultura - najnowsze informacje

Rozrywka