wtorek, 3 maja 2022 19:29

[WIDEO] Kolejny cios dla rosyjskiej marynarki wojennej. Straciła dwa Raptory

Autor Tomasz Stępień
[WIDEO] Kolejny cios dla rosyjskiej marynarki wojennej. Straciła dwa Raptory

Po utracie okrętu flagowego Moskwa kolejne straty poniosła wczoraj rosyjska Flota Czarnomorska. Łupem ukraińskich Bayraktarów TB2 padły dwie rosyjskie łodzie szturmowe klasy Raptor, które patrolowany morze w pobliżu Wyspy Węży. Jest nagranie z tej spektakularnej akcji.

Informacje o skutecznym ataku potwierdził naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Wałerij Załużnyj. – Dwie rosyjskie łodzie typu Raptor zostały zniszczone o świcie w pobliżu Wyspy Węży. Razem do zwycięstwa! – napisał w mediach społecznościowych generał.

Łodzie patrolowe Raptor to najszybsze okręty w rosyjskiej marynarce wojennej. Mogą rozwijać prędkość nawet do 48 węzłów. To bardzo dużo. Zatopiony niedawno na Morzu Czarnym krążownik Moskwa pływał z maksymalną szybkością o 20 węzłów mniejszą. Raptory są także jednym z nowszych projektów z rosyjskiej marynarce. Opracowane w 2013 roku weszły do służby dwa lata później. Według oficjalnych danych Rosjanie wyprodukowali 17 takich jednostek, z których 9 służy na Bałtyku, 1 na Morzu Kaspijskim, a 7 na Morzu Czarnym. Choć ta ostatnia liczba po wczorajszym ataku nie jest już aktualna. To zresztą nie pierwszy atak Ukraińców na Raptory. 21 lub 22 marca jedna tych łodzi została uszkodzona (według Rosjan) lub zatonęła (według Ukraińców) w pobliżu Mariupola po ataku pociskiem kierowanym 9M113 Konkurs. Tak więc najprawdopodobniej Flota Czarnomorska dysponuje już tylko czterema takimi jednostkami.

Łódź szturmowa projektu 03160 "Raptor"/ fot: Andrewrabbott

Głównym zadaniem łodzi szturmowych typu Raptor (Projekt 03160) jest patrolowanie wód przybrzeżnych, prowadzenie akcji ratowniczych, przechwytywanie mniejszych celów morskich, a także obrona portów i baz przed atakami morskimi i powietrznymi. Mają długość niemal 17 metrów, a ich zasięg wynosi 300 mil. Załogę stanowi 22 marynarzy. Są uzbrojone w zdalnie sterowany i stabilizowany, stosunkowo nowoczesny wielkokalibrowy karabin maszynowy Kord kalibru 14,5 mm, który może prowadzić skuteczny ogień na odległość nawet 2000 metrów, a także dwa karabiny maszynowe Pecheneg kalibru 7,62 mm. Łodzie są dobrze opancerzone włącznie z oknami nadbudówki, gdzie zamontowano kuloodporne szkło o grubości 39 mm. Wielką prędkość zapewniają im dwa silniki wysokoprężne o mocy 1133 KM każdy.

Ale prędkość nie uchroniła Raptorów patrolujących morze w pobliżu Wyspy Węży przed atakiem bezzałogowego drona Bayraktar TB2. Trafione najprawdopodobniej inteligentną bombą typu MAM-L (kierowana laserowo bomba ślizgowa), w którą wyposażone są drony, nie miały szans. Jak widać na nagraniu druga z łodzi szturmowych próbowała uciec wykorzystując swoja prędkość, ale nie zdało się to na nic. Została trafiona.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje