środa, 21 lutego 2024 13:48

Komunikacja miejska w Krakowie. Będą wyczekiwane bilety odcinkowe. Kiedy?

Autor Katarzyna Domagała
Komunikacja miejska w Krakowie. Będą wyczekiwane bilety odcinkowe. Kiedy?

Prezydent Jacek Majchrowski przekazał radnym projekt uchwały dotyczącej wprowadzenia do sprzedaży tzw. biletów odcinkowych. Ich użytkowanie w praktyce oznacza, że pasażer komunikacji miejskiej nie płaci czas, ale za odcinek, jaki pokonuje na danej trasie. Zgodnie z zapowiedziami z biletów odcinkowych będzie można korzystać od 1 sierpnia 2024 roku.

W projekcie uchwały znalazły się m.in. zasady odpłatności za bilet odcinkowy. Minimalna opłata ma wynosić 4 złote, dzięki której można przejechać komunikacją miejską do 4 km. Za każde kolejne 500 m naliczane jest 50 gr, jednak całkowita opłata za jazdę jednym tramwajem lub autobusem (bez przesiadki) to 8 złotych, a maksymalna opłata w ciągu doby (z przesiadkami) nie może przekroczyć 22 złotych.

Ulgowy bilet będzie o połowę tańszy od normalnego, czyli będzie kosztować 2 zł. Za każde 500 m powyżej 4 km pasażer dopłaci 25 gr, itd.

Odpłatność za bilet odcinkowy na okaziciela za podróż w taryfie dynamicznej, wnoszona będzie w formie bezgotówkowej za przejazdy środkami komunikacji miejskiej w Krakowie w strefach biletowych I i II i III. Ponadto, bilety będzie można kupić w różnych aplikacjach mobilnych.

Pasażer podróżujący na podstawie biletu odcinkowego obowiązany będzie niezwłocznie po wejściu do pojazdu wykonać rejestrację rozpoczęcia przejazdu (check-in), a podczas wysiadania rejestrację zakończenia przejazdu (check-out). W przypadku braku wykonania czynności check-out przez pasażera, odpłatność za podróż liczona będzie jako maksymalna odpłatność za jedną podróż.

Fot.: Mateusz Łysik

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka