poniedziałek, 25 września 2023 11:23

Konfederacja chce usunięcia barw Ukrainy z gmachu ratusza w Nowym Sączu

Autor Patryk Trzaska
Konfederacja chce usunięcia barw Ukrainy z gmachu ratusza w Nowym Sączu

Konfederacja domaga się usunięcia barw Ukrainy z gmachu nowosądeckiego ratusza. Politycy tego ugrupowania przekonywali, że ostatnie decyzje i wypowiedzi prezydenta Zełenskiego są skandaliczne i trzeba je uznać za wrogie.

W Nowym Sączu kandydaci do sejmu z list Konfederacji domagają się ściągnięcia z gmachu nowosądeckiego ratusza flagi Ukrainy.

Wojna na Ukrainie wybuchła 24 lutego 2022 roku, kiedy to Federacja Rosyjska zaatakowała naszego wschodniego sąsiada. Od tego czasu Polacy mocno zaangażowali się w pomoc uciekającym z linii frontu, zarówno tę humanitarną, jak i tę militarną.

Ostatnio jednak stosunki na linii Warszawa – Kijów mocno się ochłodziły. Kością niezgody okazało się utrzymanie przez Polskę embarga na ukraińskie zboże. Decyzja ta nie spodobała się prezydentowi Ukrainy, który na forum ONZ powiedział: Alarmujące jest to, co widzimy, że niektórzy w Europie, niektórzy z naszych przyjaciół w Europie, w teatrze politycznym odgrywają solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla moskiewskiego aktora.

Słowa Wołodymyra Zełenskiego nad Wisłą zostały odebrane jako skandaliczne i wywołały lawinę komentarzy.

"Dzisiaj, wraz z Krzysztofem Rzońcą, Sylwią Kulczyk oraz Krystianem Lachnerem złożyliśmy wniosek o usunięcie flag ukraińskich z sądeckiego ratusza. Nie widzimy powodów, aby płacić 40 zł na młodych, zdrowych ludzi, nie widzimy powodów aby płacić obcokrajowcom zasiłki, nie widzimy powodów aby po 1 przepracowanym dniu Ukraińcy otrzymywali polskie emerytury, nie widzimy powodów aby Polacy zrzucali się na tanie kredyty dla obcokrajowców oraz nie widzimy powodów aby  na naszym ratuszu wisiała flaga kraju, który wypowiada nam wojnę handlową, skarży nas do WTO (World Trade Organization - Światowa Organizacja Handlu przyp.red.) a jego prezydent oskarża nas o sympatyzowanie z rosjanami." (pisownia oryginalna) – napisał na Facebooku Ryszard Wilk, "jedynka" na sądeckiej liście Konfederacji.

Dzisiaj, wraz z Krzysztof Rzońca, Sylwia Kulczyk oraz Krystian Lachner złożyliśmy wniosek o usunięcie flag ukraińskich z...

Opublikowany przez Ryszard Wilk Poniedziałek, 25 września 2023

W piśmie skierowanym do prezydenta Nowego Sącza, Ludomira Handzla czytamy: W związku ze zmianą sytuacji międzynarodowej i stosunków pomiędzy Polską a Ukrainą zwracam się o usunięcie barw narodowych państwa ukraińskiego z elewacji nowosądeckiego ratusza, co oprócz czynników obiektywnych spowodowane jest między innymi: prowadzeniem przez Ukrainę wojny celnej z Polską, skandaliczną wypowiedzią prezydenta Zełenskiego, w której troskę o polskiego rolnika określa stawaniem po stronie Rosji, skargą na Polskę do Światowej Organizacji Handlu. Powyższe działania antypolskie ze strony ukraińskiej, wpisują się w ogólną politykę i trend działań naszego wschodniego sąsiada, który nie tylko opiera się obecnie na braku wdzięczności za przemożną pomoc militarną i humanitarną, ale określić je należy wprost wrogimi – pisze Ryszard Wilk.

Przypomnijmy, wybory do parlamentu RP odbędą się 15 października. Ze wstępnych sondaży wynika, że Konfederacja może liczyć na Sądecczyźnie na dwa mandaty.

fot. Mateusz Łysik/Głos24

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka