piątek, 21 października 2022 11:51

Konieczna była interwencja saperów. Przy drodze krajowej wykopał niewybuch

Autor Katarzyna Jamróz
Konieczna była interwencja saperów. Przy drodze krajowej wykopał niewybuch

Podczas wykonywania prac ziemnych koniecznych do budowy infrastruktury pod wykonanie osiedla domków w Pogórskiej Woli, operator maszyny budowlanej wykopał przedmiot przypominający pocisk. Okazał się on pociskiem artyleryjskim kalibru 120 mm.

W czwartek przed południem (20 października) operator maszyny budowlanej wykonując prace ziemne w Pogórskiej Woli wykopał przedmiot przypominający amunicję. Powiadomił tarnowskich policjantów, a dyżurny skierował w to miejsce mundurowych z zespołu minersko-pirotechnicznego.

– Ci określili znalezisko, jako pocisk artyleryjski z czasów drugiej wojny światowej kalibru 120 mm, długości około 50 cm. Tego samego dnia powiadomiono saperów z Rzeszowa, którzy kilka godzin później przyjechali do Pogórskiej Woli. Zabezpieczyli pocisk w specjalnym pojeździe celem jego przetransportowania, a następnie neutralizacji na poligon. W chwili przenoszenia niewybuchu do pojazdu, ruch na drodze krajowej 94 w Pogórskiej Woli został wstrzymany

– informuje tarnowska policja.

W tym samym czasie do dyżurnego tarnowskiej komendy wpłynęła informacja o kolejnym podobnym znalezisku, tym razem w lesie w Szerzynach. Grzybiarz odnalazł, jak się okazało, skorupę pocisku przeciwpancernego, która została zabrana przez ten sam patrol saperski.

Odnalezienie niewybuchu zawsze będzie wiązało się z niebezpieczeństwem niekontrolowanej eksplozji. W przypadku takiego znaleziska do naszych obowiązków należy je jedynie oznaczyć i powiadomić służby dzwoniąc na numer alarmowy 112, a następnie przybyłym policjantom wskazać to miejsce.

Inf./Fot. KMP Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje