poniedziałek, 27 sierpnia 2018 10:33

Konsulat Generalny USA w Krakowie ma nowego szefa

Autor Manuel Langer
Konsulat Generalny USA w Krakowie ma nowego szefa

W piątek 24 sierpnia 2018 r. B. Bix Aliu, nowy Konsul Generalny USA w Krakowie, odwiedził w jego gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Spotkanie miało charakter kurtuazyjny i powitalny, jednak nie była to pierwsza wizyta konsula w Krakowie. 15 lat temu B. Bix Aliu pracował na stanowisku wicekonsula i zastępcy szefa działu Prasy i Kultury w Ambasadzie USA w Warszawie. W międzyczasie pełnił funkcję Zastępcy Ambasadora w Ambasadzie USA w Czarnogórze, gdzie często pełnił obowiązki Charge d’Affaires ad interim.

Konsul Aliu zauważył zmiany jakim przez te lata uległ Kraków – zdecydowanie większą liczbę turystów, ale też uderzającą na tle innych miast Europy dbałość o porządek i czystość w mieście. Oprócz zwyczajowej wymiany uprzejmości wśród poruszonych tematów pojawiła się kwestia nadchodzących wyborów samorządowych, problematyce zanieczyszczenia powietrza, zastosowanych w Krakowie metod pomiaru i rozwiązań, a także zmian i podziałów jakim współcześnie ulegają społeczeństwa nie tylko Europy. Bix Aliu wyraził zainteresowanie sytuacją na rynku pracy w Krakowie, z uznaniem przyjmując informację o niespełna 70 tys. osób zatrudnionych przez sam tylko sektor outsourcingu.

Pan konsul z radością i nadzieją przyjął nowe obowiązki, cieszy się na współpracę z władzami miasta oraz na przyjazd nowej Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce pani Georgette Mosbacher, bizneswoman dla której, jak się wyraził, głównym celem i misją będzie wzrost amerykańskich inwestycji w Polsce.

Info/foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje