piątek, 23 czerwca 2023 12:28

"Kontrowersyjny pomysł". W tej szkole każdy uczeń dostanie dziś świadectwo z paskiem

Autor Katarzyna Jamróz
"Kontrowersyjny pomysł". W tej szkole każdy uczeń dostanie dziś świadectwo z paskiem

W Szkole Podstawowej im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach każdy uczeń dostał dziś na świadectwie upragniony pasek – różniły się tylko ich kolory! A to wszystko za sprawą tego, że placówka przyłączyła się do popularnej w ostatnich latach kampanii #pasek dla każdego ucznia.

– A co, gdyby każdy uczeń, każda uczennica na koniec roku szkolnego otrzymał/a pasek na świadectwie? – zadają pytanie pomysłodawcy akcji. – Dzisiaj nagradzamy „paskiem” uczniów, uczennice, którzy/re ze wszystkiego są najlepsi. Takich, którzy z każdego przedmiotu posiadają wymaganą w podstawie programowej wiedzę. Śmiem twierdzić, że każdy z nas zna takiego ucznia i taką uczennicę któremu i której chciałby dać „pasek” z przedmiotu którego uczy. Niestety uczeń/uczennica paska na koniec roku nie otrzyma, bo w szkole trzeba być dobrym ze wszystkiego, żeby otrzymać wyróżnienie. A gdyby tak wyróżniać każdego ucznia i każdą uczennicę za jego indywidualne zdolności z poszczególnych przedmiotów? Dzieci mają tak wiele różnych talentów. Do tej wyjątkowej akcji z roku na rok przyłącza się coraz więcej nauczycieli – przekonują na swojej stronie internetowej pomysłodawcy.

Każde dziecko jest wyjątkowe

Inicjatorką tego niecodziennego wydarzenia jest Wioletta Matusiak, której to pomysł przyszedł do głowy w 2019 r. po krótkiej rozmowie z małym chłopcem. Na łamach portalu StrefaEdukacji.pl opowiedziała, że była świadkiem rozmowy do jakiej doszło między matką a dzieckiem podczas apelu z okazji zakończenia roku szkolnego. 7-letni wówczas chłopiec, zaciekawiony wręczaniem wyróżnień, zapytał swojej mamy "co to znaczy mieć świadectwo z czerwonym paskiem?". Po usłyszeniu odpowiedzi od kobiety stwierdził, że wolałby mieć z niebieskim. Ta krótka rozmowa zrodziła w nauczycielce pomysł na zorganizowanie akcji #pasek dla każdego ucznia. – Wydrukuj, pokoloruj, sklej z kolorowego papieru paski w kolorach i wręcz je dumnie wszystkim swoim uczniom i uczennicom w dniu zakończenia roku szkolnego z informacją zwrotną, za co chcesz ich docenić – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Jak przekazało radio RDN–Małopolska, do akcji przyłączyła się również Szkoła Podstawowa im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach. Co więcej, pomysł ten znalazł uznanie nie tylko wśród uczniów, ale i rodziców. Dzieci, którym nie udało się zdobyć określonej średniej, aby otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem (minimum 4.75 – przyp. redakcja), również zostaną w odpowiedni sposób wyróżnione. Zgodnie z założeniem, każdy uczeń placówki otrzymał świadectwo z paskiem, którego kolor, odpowiada jego umiejętnościom i talentom. Biało-żółty przeznaczony był dla wolontariuszy, biało-pomarańczowy dla sportowców, biało-zielony dla zainteresowanych przyrodą, biało-fioletowy dla zaradnych i samodzielnych, biało-różowy dla uczniów uzdolnionych artystycznie, a biało-niebieski dla tych, którzy zainteresowani są informatyką. – Nasi uczniowie są wyjątkowi i chcemy docenić każdego. Mają potencjał, udzielają się, osiągają różne sukcesy. My to widzimy i chcemy, żeby widzieli to też inni. Chcemy w ten sposób wzmacniać ich wiarę w siebie i w swoje możliwości – powiedziała pedagog Magdalena Sumara w rozmowie z Radiem RDN. Nauczyciele placówki przygotowali na świadectwa specjalne folie, które posiadają naklejony wcześniej pasek w odpowiednim dla danego ucznia kolorze.

Internauci podzieleni

Akcja cieszy się dużą popularnością w mediach-społecznościowych. Nauczyciele chętnie umieszczają na swoich profilach zdjęcia, które przedstawiają wykonywaną przez nich pracę, związaną z wycinaniem, kolorowaniem oraz nakładaniem na świadectwa kolorowych pasków. Osiągnięciami swoich pociech z dumną chwalą się również rodzice. – U mnie każda osoba dostaje dzisiaj pasek – za bycie super osobą. Każda jest inna, każda wyjątkowa. Dlatego każda ma inny pasek, a razem tworzą wielokolorową tęczę – skomentowała jedna z nauczycielek. – Kontrowersyjny pomysł. Jestem starej daty i uważam, że dzieci po prostu powinny się uczyć, ale w sumie... niech tam będzie. Ważne, by były szczęśliwe – napisał jeden z internautów.  

Źródło: Akcja #pasek dla każdego ucznia, RDN–Małopolska, Strefa Edukacji
Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka