wtorek, 7 kwietnia 2020 14:27

Koronawirus. Prezydent Roman Ciepiela o sytuacji w Tarnowie

Autor Marzena Gitler
Koronawirus. Prezydent Roman Ciepiela o sytuacji w Tarnowie

6 kwietnia po raz kolejny spotkał się z mieszkańcami online prezydent Tarnowa. Konferencję zaprezentowano na kanele miasta na YouTube.

Za mało testów

Prezydent rozpoczął spotkanie od przedstawienia sytuacji epidemiologicznej. W Tarnowie obecnie jest 8 przypadków zarażenia koronawirusem. Ostatni przypadek dotyczy 26-letniej kobiety w ciąży, która wróciła z Wielkiej Brytanii. - Jest pod opieka medyczną. Mam nadzieję, że wszystko dla niej i dla dziecka skończy się dobrze. Niepokojące jest to - podkreślił Roman Ciepiela - że ta kobieta musiała czekać aż 8 dni na wynik testu. To nie jest do przyjęcia. Zwracam się do wszystkich odpowiedzialnych za przeprowadzanie testów i wyniki testów - zwiększmy je a z drugiej strony róbmy to w takim czasie, żeby żeby osoba od której pobrano wymaz nie musiała tak długo czekać. Dopóki testów nie będzie więcej, nie będziemy wiedzieć, jaka właściwie jest sytuacja epidemiologiczna - powiedział włodarz Tarnowa.

W Tarnowie 450 osób jest w kwarantannie, a ośrodku kwarantanny przebywa obecnie 10 osób.

Maski dla Tarnowa i inne akcje

Prezydent podsumował też dotychczasowe działanie związane z ochroną przy uzżyciu maseczek. W społecznej akcji „Maski dla Tarnowa” mieszkańcy uszyli już blisko 9 tysięcy maseczek wielokrotnego użycia. Akcja została wymyślona przez pracowników Centrum Sztuki Mościce, a zaangażowała się w nią także Galeria BWA. Wolonteriusze, którzy szyją masczki w domach i firmach, dostarczają je do tych dwóch instytucji. Po wysterylizowaniu ich trafiają one do szpitala, domów pomocy połecznej i wolontariuszy, którzy pomagają osobom w kwarantannie i in.

12 tysięcy maseczek dla mieszkańców zakupiło Miasto Tarnów. Są one rozdawane przede wszystkim seniorom. Trafią do skrzynek pocztowy i będą dystrybuowane przez TBS, spółdzielnie mieszkaniowe i rady osiedli - zapowiedział Roman Ciepiela. To nie koniec działań. Będą kolejne. Uszycia kolejnych kilkunastu maseczek podjęły się pracownice przedszkoli miejskich i zespołów szkół. Materiały do ich uszycia zapewnił Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Tarnowa. Będą gotowe jeszcze w tym tygodniu i po wysterylizowaniu w szpitalu trafia do mieszkańców. W sterylizację maseczek miasto zamierza włączyć inne dostępne w Tarnowie autoklawy, żeby przyśpieszyć akcję.

Roman Ciepiela zademonstrował na spotkaniu online zakładanie maseczki z zaapelował, by zakładać je idąc do sklepu czy wychodząc na ulicę.  Z kolei Politechnika WSZ w Tarnowie wykonuje maski - przyłbice dla medyków. - Można się po nie zwrócić do uczelni - przypomniał prezydent.

W ramach wsparcia dla tarnowskich medyków, którzy pracują w dwóch tarnowskich szpitalach i pogotowiu ratunkowym, miasto uruchomiło hotel działający w Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej "Słoneczne Wzgórze" przy ul. Sanguszków 28 a. Do dyspozycji zatrudnionych w dwóch szpitalach i pogotowiu ratunkowym nieodpłatnie został oddany obiekt o 50 miejscach noclegowych w pokojach dwuosobowych z pełnym węzłem sanitarnym oraz zapleczem gastronomicznym. Budynek położony jest w spokojnej okolicy, w otoczeniu parku, co daje możliwość odpoczynku i regeneracji. Obiekt uzyskał pozytywną opinię służb sanitarnych.

- Lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i innym pracownikom tarnowskich szpitali oraz Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego oferujemy możliwość odpoczynku i regeneracji sił. Nie wszyscy pracownicy służb medycznych chcą wracać do własnych domów i rodzin po dyżurach, podczas których narażeni są na kontakty z potencjalnymi nosicielami koronawirusa. To jest oferta dla nich: nocleg, wyżywienie i odpoczynek poza środowiskiem domowym - powiedział Roman Ciepiela.

Przyjęcia następować będą na podstawie informacji mailowej od dyrekcji instytucji ochrony  zdrowia, zawierającej personalia osób chętnych do skorzystania z Hotelu oraz planowany czas pobytu. Każdorazowo wykaz taki należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: zaz@zaz.tarnow.pl oraz w.ziolko@umt.tarnow.pl. Szczegółowych informacji dot. korzystania z hotelu udziela Agnieszka Hulska, dyrektor ZAZ „Słoneczne Wzgórze”, pod nr. telefonu 14 688 00 50 lub 664 518 842. Dodatkowe informacje uzyskać można także w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej UMT - Witold Ziółko, tel. 14 688 28 17 lub 888 761 919.

- Na szczęście nie przybywa lawinowo osób chorych, choć nie wiemy dokładnie jaka sytuacja bo testów je za mało. W Tarnowie nie mamy ciężkich przypadków, ale szczyt zachorowań przed nam, dlatego nie powinniśmy wychodzić - przypomniał prezydent.

Egida tarnowska

Na konferencji padły też informacje na temat pomoc dla tych, którzy cierpią pośrednio z powodu epidemii - dla przedsiębiorców. Z inicjatywy prezydenta Tarnowa powstał program, który nazwany został „Egida tarnowska", a jest zbiorem kompleksowych działań miasta mających służyć ochronie tarnowian i tarnowskich przedsiębiorców przed skutkami epidemii. Program jest ciągle uzupełniany i rozwijany. Jednym z pierwszych działań jest zwolnienie z czynszy przedsiębiorców, korzystających z miejskich zasobów lokalowych, którzy zarządzeniem mają zabronione wykonywanie działalności. O zwolnieniu innych musi zadecydować rada. - Terminy opłaty podatku mogą być przesunięte w czasie. Proszę o przesyłanie wniosków o to online - zaapelował włodarz Tarnowa. Zapowiedział też odroczenie do 30 września terminu opłat za umieszczanie reklam.

Inwestycje pomimo epidemii

Na koniec Roman Ciepiela poinformował o realizowanych inwestycjach. Pomimo epidemii trwa przebudowa ulicy Krakowskiej od wiaduktu do ul. Warsztatowej. W ramach inwestycji kładzione są nowe instalacje, a 440 metrów ulicy zyska nową nawierzchnię. Trwają parce w Parku Strzeleckim, gdzie wykonywane są ostatnie działania przy budowie ogrodu sensorycznego. Kontynuowany też jest remont Rynku.

Pytania od mieszkańców

Prezydent poruszył kwestię zagrożenia związanego z wyprowadzaniem psów. Od dziś zostanie zamknięty wybieg dla psów, bo były sygnały, że na nim gromadzą się ludzie.

Roman Ciepiela odpowiedział też na pytania związane z biletami okresowymi. - Tę sprawę trzeba odłożyć do zakończenia epidemii. Będą dwie możliwości - albo zwrot pieniędzy za niewykorzystany bilet, albo jego przedłużenie. Te kwestie będą rozwiązywane indywidualnie. Jest z tym problem, bo można to zrobić dopiero po fizycznym dostarczeniu karty, a teraz jest to niemożliwe.

Apel prezydenta

Prezydent zaapelował raz jeszcze o niewychodzenie z domu. - Wytrzymajmy ten trudny czas, mam nadzieję, że wszystko wróci do normy. Życzmy zdrowia sobie, ale przede wszystkim lekarzom, którzy gotowi są do przyjmowania wszystkich przypadków, również tych najcięższych. Na razie jest ich jeszcze niewiele, ale jesteśmy przygotowani na szczyt epidemii i mam nadzieję, że będzie on rozłożony w czasie.

koronawirus najnowsze informacje

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka