środa, 24 czerwca 2020 13:24

Koronawirus w Episkopacie. Na kwarantannie biskupi

Autor Marzena Gitler
Koronawirus w Episkopacie. Na kwarantannie biskupi

Biskupii w Warszawie, Katowicach i Rzeszowie są na kwarantannie. Zakażeni są też pracownicy kurii. Sytuacja jest rozwojowa.

Koronawirus w Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie

Do odkrycia ogniska koronawirusa w Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie doszło 12 czerwca. Zakażenie potwierdzono u pięciu sióstr mieszkających w Sekretariacie KEP. Testy przeprowadzono po przekazanej 8 czerwca przez Sanepid informacji, że zakażony był jeden z interesantów, który był w Sekretariacie 2 czerwca. W instytucji wprowadzono kwarantanną i przebadano mieszkańców Sekretariatu oraz pracowników, którzy mieli kontakt z interesantem. Co ciekawe, przekazane 12 czerwca nie stwierdziły COVID-19 u pracowników Sekretariatu, którzy mieli kontakt z tym interesantem, ale u pięciu sióstr mieszkających w Sekretariacie KEP. Kwarantanną objęto biskupów, księży i siostry zakonne. Decyzja ta dotyczyła między innymi sekretarza generalnego biskupa Artura Mizińskiego, a także rzecznika KEP.

Podczas weryfikowania sytuacji, inspekcja sanitarna odkryła drugie źródło zakażenia. Jedna z osób, u których potwierdzono SARS-CoV-2 wróciła z urlopu u rodziny na Śląsku. Z drugiego źródła zakażenia w wyniku zleconych przez PPIS badań wykryto trzy osoby zakażone. 23 czerwca zakażenie potwierdzono u trzech pracowników Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Łącznie od początku czerwca zakażenia zdiagnozowano u ośmiu osób - pracowników Sekretariatu KEP oraz jednej osoby z powiązania rodzinnego. Inspekcja sanitarna kontynuuje dochodzenie epidemiologiczne.

Koronawirus w Kuri Metropolitalnej w Katowicach

Warto dodać, że oprócz biskupów z KEP na kwarantanną objeta jest Kuria Metropolitalna w Katowicach, gdzie 15 czerwca koronawirusa potwierdzono u jednego z pracowników.

Koronawirus w Kurii Metropolitalnej
Po konsultacjach z sanepidem podjęto natychmiastowe działania. Moderator Kurii Metropolitalnej w Katowicach poinformował, że jeden z jej pracowników jest zarażony koronawirusem. Poniżej pełna treść komunikatu katowickiej kurii: > W dniu 15 czerwca 2020 Kuria Metropolitalna w Katowicach została poi…

18 czerwca zakażenie potwierdzono u bp Grzegorza Olszowskiego, sufragana katowickiego. Kwarantanną objęto pozostałych katowickich hierarchów, z którymi biskup Olszowski miał kontakt m.in. metropolitę Wiktora Skworca, biskupów pomocniczych Marka Szkudło i Adama Wodarczyka oraz arcybiskupa seniora Damiana Zimonia.

Arcybiskup senior przed objęciem kwarantanną brał udział w uroczystościach z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II, które w dniach 14-15 czerwca odbyły się w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach i na których spotkało się 50 biskupów z całej Polski, również ordynariusze Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Tarnowskiej.

Kwarantanna w Kurii Tarnowskiej

Jak poinformował ks. Ryszard St. Nowak, Rzecznik Prasowy Biskupa Tarnowskiego, biskup tarnowski Andrzej Jeż nie miał kontaktu z biskupem Grzegorzem Olszowskim ani też z pozostałymi biskupami z archidiecezji katowickiej podczas obchodów w Krakowie, Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej.

Biskup Jeż był obecny tylko w pierwszy dzień, tj. w niedzielę 14 czerwca na Mszy świętej w Centrum im. Jana Pawła II w Krakowie. W Centrum zostały przygotowane oddzielne zakrystie dla arcybiskupów i druga dla biskupów, w których przygotowywali się oni do Mszy świętej. Tak więc biskup Jeż nie miał bezpośredniego kontaktu z Arcybiskupem seniorem z Katowic, który także był obecny w niedzielę. Bezpośrednio po tej Mszy świętej biskup Jeż powrócił do Tarnowa i nie uczestniczył w dalszych spotkaniach i celebrach w Wadowicach i  Kalwarii Zebrzydowskiej - informuje rzecznik DT.

W czerwcu po ujawnieniu ogniska koronawirusa w Tuchowie na kwarantannie był za to udzielający tam święceń kapłańskich biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz. Na szczęście nie zaraził się koronawirusem.

Pięć parafii na kwatarantanie, duchowni mogli zarazić wiernych!
Już cztery parafie diecezji tarnowskiej i jedna z krakowskiej są objęte kwarantanną po tym, jak potwierdzono koronawirusa u osób, które 30 maja wzięły udział w święceniach kapłańskich w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. Sanepid w Brzesku i Tarnowie apeluje do osób, które miały kontakt z duchownymi…

Kwarantanna w Kurii Rzeszowskiej

Na kwarantannie przebywał również bp Jan Wątroba ordynariusz rzeszowski po kontakcie z zakażonymi duchownymi ze swojej diecezji.

Jak poinformowała Diecezja Rzeszowska z dniem 17 czerwca zakończyła się kwarantanna biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Nadal w kwarantannie pozostaje biskup senior Kazimierz Górny. Wszystkie badania biskupów w kierunku koronawirusa dały wynik negatywny.

19 czerwca zakończyła się też kwarantanna księży z parafii w Malawie, a 20 czerwca – księży z parafii bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie.

O zakażeniach na Podkarpaciu, również wśród duchownych pisaliśmy tu:

Koronawirus na Podkarpaciu - są nowe ogniska zakażenia
Od początku epidemii na Podkarpaciu, podobnie jak w Małopolsce, na COVID-19 zmarło 40 osób. Ostatnio epidemia znów przybiera na sile i pojawiają się nowe ogniska zakażenia


Tarnów - najnowsze informacje