wtorek, 17 września 2019 14:52

Kraków: 80. rocznica sowieckiej agresji

Autor (red)
Kraków: 80. rocznica sowieckiej agresji

Trwają dwudniowe uroczystości, zorganizowane przez wojewodę małopolskiego, krakowski IPN, Związek Sybiraków Oddział w Krakowie, Komitet Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu i Kuratorium Oświaty w Krakowie.

17 września 2019 r. w katedrze wawelskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawił uroczystą mszę świętą w intencji ofiar totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego. Po nabożeństwie patriotyczna uroczystość odbyła się u stóp Wawelu, na pl. o. Adama Studzińskiego. Uczestniczyli w niej parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, samorządu, służb mundurowych, delegacje organizacji społecznych i kombatanckich, harcerze i poczty sztandarowe szkół.

Głos zabrała Aleksandra Szemioth, prezes Związku Sybiraków Oddział w Krakowie, a także wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał. W swoim wystąpieniu dr Musiał akcentował konieczność przeciwstawiania się kłamliwej wersji historii, wedle której Związek Sowiecki, po pokonaniu III Rzeszy, przyniósł Europie Środkowej wolność. Sowieci i Stalin, obok Niemców i Hitlera, są tak samo winni wywołania krwawego konfliktu zbrojnego. Sowiecki imperializm był taki sam w 1939 r., gdy Armia Czerwona wkraczała do Polski, jak i w roku 1941, gdy wybuchła wojna dwóch zbrodniczych reżimów, a także w roku 1944 i 1945 oraz w późniejszym czasie, gdy sowieckie imperium zniewoliło na dziesiątki lat Polskę i inne kraje Europy.

Po Apelu Pamięci oraz salwie honorowej złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim, tablicą Zesłańców Sybiru i tablicą Ofiar „operacji polskiej” NKWD.

Oddział IPN w Krakowie, wraz z wojewodą małopolskim, Związkiem Sybiraków, Komitetem Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie, jest współorganizatorem krakowskich uroczystości w 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.

16 września 2019 r., w przeddzień 80. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę, dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał złożył kwiaty pod symboliczną Mogiłą – Pomnikiem Ofiar Komunizmu na cmentarzu Rakowickim. Zebrani zmówili modlitwę za poległych, której przewodniczył o. Jerzy Pająk, kapelan kombatantów i środowisk niepodległościowych. Ceremonię w asyście wojskowej zorganizował Antoni Wiatr, przewodniczący Komitetu Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu.

Info i fot: IPN Oddział w Krakowie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje