wtorek, 19 stycznia 2021 15:17

Kraków. Dodatkowe pieniądze na modernizację szpitala im. L. Rydygiera

Autor Marzena Gitler
Kraków. Dodatkowe pieniądze na modernizację szpitala im. L. Rydygiera

Województwo Małopolskie przekaże dodatkowe fundusze na modernizację budynków Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie i Makowie Podhalańskim.

Umowę dotyczącą dotacji w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego podpisała członek zarządu Marta Malec-Lech oraz Anna Hamala, zastępca dyrektora Biura Inwestycji Strategicznych. Lecznicę reprezentował Artur Asztabski, prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o.

W Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera wykonywana jest gruntowna termomodernizacja. Prace, których finał zaplanowano w tym roku, mają szeroki zakres. Obejmują budynek główny w Krakowie oraz budynek w Makowie Podhalańskim. Inwestycja jest składową projektu „Modernizacja energetyczna wojewódzkich budynków użyteczności publicznej”, wykonywanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość realizowanych przez szpital prac termomodernizacyjnych wynosi ok. 56,8 mln zł.

Ta ważna inwestycja zmniejszy zapotrzebowanie na energię grzewczą szpitalnych budynków, przyczyniając się do obniżenia kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej. Zakończona modernizacja w znaczący sposób ograniczy też emisję szkodliwych substancji i ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki tym pracom podwyższa się standard użytkowy. Szpitalne obiekty będą się również prezentowały znacznie lepiej - mówi Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Koszt modernizacji budynku głównego w Krakowie to ok. 54 mln zł. Dofinasowanie z Unii Europejskiej wynosi blisko 50 mln zł. Natomiast koszt prac w Makowie Podhalańskim to blisko 2,8 mln zł. Dofinansowanie z UE w tym przypadku to 2,4 mln zł.

Środki przekazane dotychczas z budżetu Województwa w ramach umowy dotacji dla Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera to 3,7 mln zł na główny obiekt w Krakowie oraz 120 tys. zł na budynek w Makowie Podhalańskim. W budżecie Województwa Małopolskiego na 2021 rok szpital ma natomiast zaplanowane na ten cel dodatkowe środki w wysokości ponad  3,2 mln zł - dodaje  Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

inf. i foto: UMWM

Ekologia - najnowsze informacje