piątek, 2 października 2020 11:37

Kraków. Dzień Św. Franciszka pod papieskim oknem

Autor Marzena Gitler
Kraków. Dzień Św. Franciszka pod papieskim oknem

W niedzielę, 4 października na Placu Franciszkańskim przed Bazyliką odbędzie się tradycyjny „Dzień św. Franciszka”.  W programie pikniku warsztaty ekologiczne, konkursy dla dzieci i młodzieży, prelekcje o Encyklice „Laudato Sii” i koncerty.

Tegoroczny Dzień Św. Franciszka odbędzie się pod hasłem „Ekologia – od św. Franciszka do papieża Franciszka”. Podczas uroczystej mszy św. o godz. 11.00 ojciec Stanisław Jaromi, kierujący Ruchem Ekologicznym św. Franciszka z Asyżu, wygłosi tematyczną homilię i zaprosi do modlitwy za ekologów. Cała uroczystość przygotowana jest w radosnym franciszkańskim duchu. Nie zabraknie koncertów, warsztatów i konkursów, a o godz. 14.15 bracia zapraszają wszystkie domowe zwierzaki i ich opiekunów na specjalne błogosławieństwo.

Zapraszamy na dziewiąty z kolei Dzień Świętego Franciszka, który odbędzie się w niedzielę 4 października 2020 r. w Krakowie na Placu Franciszkańskim przy ul. Franciszkańskiej 4.

Posted by Fundacja Brat Słońce on Wednesday, September 30, 2020

Najwięcej miejsca zajmie główny tegoroczny temat czyli zaangażowanie ekologiczne po chrześcijańsku. Specjalne stoisko przygotuje działający od prawie 40 lat Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA.

Franciszkańskie myślenie w ekologii i przesłanie encykliki papieża Franciszka Laudato si’ przedstawi wykład o. Stanisława. Swój udział zapowiedzieli działacze Polskiego Klubu Ekologicznego, Eko-Małopolska czy Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska. Będą również poczęstunki, zabawy i konkursy dla dzieci.

W trakcie wydarzenia odbędą się aukcje charytatywne na wsparcie ekologicznej farmy w Kakooge „Zasiej DOBRO w Ugandzie”. Przedmioty licytowane pochodzą w Ugandy, przekazane przez Sekretariat Misyjny Krakowskiej Prowincji Franciszkanów oraz książki z autografem o. Bogusława Dąbrowskiego – misjonarza przebywającego w Ugandzie 19 lat, założyciela szkoły zawodowej w Kakooge i pomysłodawcy farmy. Wszystko uświetnią koncerty zespołów: projekt Steeped oraz Fioretti.

Wydarzenie jest centralnym punktem Czasu dla Stworzenia – Season of Creation, który REFA organizuje od 6 lat.

Wszystkich, którzy nie mogą być z nami zachęcamy do znalezienia eko-spotkania w swej okolicy oraz do osobistej modlitwy i działań na rzecz Ziemi naszego wspólnego domu, o odpowiedzialne działania dla ochrony przyrody, środowiska i klimatu - zapraszają organizatorzy.

Wśród namiotów na skwerze franciszkańskim znajdzie się także stoisko ekoMałopolski. Przygotowano na nim quizu z nagrodami (oczywiście ekologicznymi) i zabawę dla dzieci. Dzięki poradom Bio&Simply będzie można się dowiedzieć na jakie składniki warto zwracać uwagę kupując kosmetyki i jak można ograniczyć ich ilość do kilku słoiczków, a Fundacja Alter Eko rozwieje wątpliwości m.in. na temat prawidłowej segregacji odpadów.

Program wydarzeń:

10:30 Rozpoczęcie z zespołem Fioretti

11:00 Msza św. w bazylice św. Franciszka z modlitwą za ekologów i kazaniem o. Stanisława Jaromi

12:00 Warsztaty ekologiczne w auli św. Jakuba nt. Ekologia i zdrowie miasta Krakowa – szpitale i ogrody, prowadzi Kinga Bonenberg, publicystka miesięcznika AURA poświęconego kształtowaniu i ochronie środowiska.

13:00 Warsztaty ekologiczne w auli św. Jakuba nt. Ekologia i zdrowie okolic Krakowa – ogrody i pasieki, prowadzą Anna i Tomasz Karawajczyk, uczestnicy Szkoły liderów ekologii integralnej REFA

14:15 Błogosławieństwo zwierząt i ich opiekunów na scenie głównej

14:30 Wykład o. Stanisława Jaromi „Patron Ekologów i franciszkańskie przesłanie encykliki Laudato si’ w trosce o świat jako nas wspólny dom

15:00  Warsztaty ekologiczne w auli św. Jakuba nt. Ekologia franciszkańska w działaniach Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu, prowadzi o. Stanisław Jaromi, szef REFA

Organizator główny: Fundacja Brat Słońce
Partnerem wydarzenia jest  Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu - REFA

Ekologia - najnowsze informacje