środa, 20 listopada 2024 10:31, aktualizacja 16 dni temu

Małopolska dba o klimat!

Autor Artykuł sponsorowany
Małopolska dba o klimat!

Samorząd Województwa Małopolskiego już od ponad trzech lat realizuje projekt na rzecz ochrony klimatu. Wszystko to dzięki środkom pozyskanym z unijnego programu LIFE.

Projekt LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA to jeden z kluczowych instrumentów prośrodowiskowych działań Województwa Małopolskiego. Kompleksowość projektu sprawia, że te działania są skuteczne, a ich efekty możemy mierzyć zarówno w skali społecznej, to jest rosnącej świadomości ekologicznej mieszkańców, jak i materialnej, przejawiającej się w coraz bardziej powszechnych w Małopolsce instalacjach OZE oraz wyborze niskoemisyjnych źródeł ogrzewania domów - mówi wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz.

Mieszkańcy województwa mogą czynnie włączać się
w działania dla klimatu między innymi dzięki kierowanym do nich wydarzeniom, koordynowanym przez sieć powiatowych doradców do spraw klimatu i środowiska. Zadaniem doradców jest też wsparcie w zakresie pozyskiwania dotacji na termomodernizację budynków, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz wymianę źródeł ciepła.

Małopolskie Dni dla Klimatu

Wspólne sadzenie drzew, rodzinne pikniki, konkursy
i warsztaty ekologiczne, lekcje pokazowe, wykłady
i dyskusje - to oferta skierowana do uczestników corocznych Małopolskich Dni dla Klimatu. W trakcie trzech edycji tego wydarzenia udało się zrealizować szereg działań edukacyjnych i informacyjnych, które przyciągają coraz liczniejsze grono Małopolan, zainteresowanych ochroną środowiska i klimatu oraz ekologicznym stylem życia. Trwałym efektem Małopolskich Dni dla Klimatu są nasadzenia drzew. Dotychczas zasadzono ich łącznie 76 100, a liczba ta będzie rosnąć. To symbol proklimatycznych działań w województwie.

Podczas wydarzeń organizowanych przez doradców ds. klimatu i środowiska można też zaopatrzyć się w sadzonki drzew rodzimych. Informacje o bieżących akcjach publikowane są na stronach starostw powiatowych.

Małopolski Zielony Tydzień

Małopolska co roku włącza się też w działania Europejskiego Zielonego Tygodnia (ang. Green Week), największego wydarzenia o tematyce środowiskowej, ekologicznej oraz związanej z ochroną klimatu w Unii Europejskiej. W tym roku odbywało się ono pod hasłem „W kierunku Europy odpornej na kryzys wodny”. Lekcje online i spotkania edukacyjne, a także organizowane przez ekodoradców i doradców wydarzenia plenerowe w 35 małopolskich gminach i powiatach były przyczynkiem do dyskusji na temat ochrony i zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi.

Efekty projektu

Nadrzędnym celem projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA jest pełne wdrożenie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla Województwa Małopolskiego. W ramach projektu przygotowywana jest mapa potencjału odnawialnych źródeł energii w Małopolsce. Dzięki niej mieszkańcy województwa będą mogli dowiedzieć się, jakie instalacje OZE będą dla nich najbardziej korzystne. Inwestycje w OZE ułatwi też zwiększenie dostępu do wykwalifikowanych w tym zakresie specjalistów - instalatorów, którzy zostaną przeszkoleni w ramach działań projektowych. Do wszystkich mieszkańców Małopolski zostanie też skierowana kolejna edycja kampanii edukacyjno-informacyjnej, która pozwoli na poszerzenie wiedzy
o zmianie klimatu i przeciwdziałaniu jej.

Co możemy zrobić na co dzień dla klimatu?

Skutki zmiany klimatu dotykają nas wszystkich. Ekstremalne zjawiska pogodowe, susze i niedobory wody pitnej, powodzie i lokalne podtopienia wpływają na każdy obszar ludzkiego życia. Każdy z nas ma jednak możliwość zadbania o klimat, podejmując codzienne decyzje. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, wybór niskoemisyjnych środków transportu, świadome zakupy, korzystanie z opakowań wielorazowych, ograniczenie użycia plastiku, segregowanie odpadów, oszczędne gospodarowanie wodą i energią elektryczną - to wszystko przybliża nas do zmniejszenia naszego negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Więcej informacji o zmianie klimatu oraz projekcie LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA można znaleźć na stronie internetowej klimat.ekomalopolska.pl oraz w mediach społecznościowych EkoMałopolska dla Klimatu.

DOPISEK:

Publikacja powstała w ramach projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005), dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka