poniedziałek, 18 listopada 2024 12:58, aktualizacja 4 godziny temu

Małopolska dba o efektywność energetyczną i rozwija OZE

Autor Artykuł sponsorowany
Małopolska dba o efektywność energetyczną i rozwija OZE

Kamery termowizyjne a efektywność energetyczna

Województwo Małopolskie zakupiło 40 kamer termowizyjnych, które posłużą do badania efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej oraz prywatnych. Kamery zostały przekazane do 18 starostw powiatowych i 3 miast na prawach powiatu - partnerów projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”, w ramach którego realizowane jest to zadanie.

Dzięki badaniom z udziałem kamer termowizyjnych możliwe będzie zidentyfikowanie wielu potencjalnych problemów budowlanych, co pozwoli na podjęcie odpowiednich działań termomodernizacyjnych, skutkujących poprawą efektywności energetycznej budynków.

Kamery termowizyjne pozwalają między innymi na wykrycie ubytków ciepła, spowodowanych niewłaściwą izolacją lub nieszczelnościami, wilgoci w strukturach budynku czy uszkodzeń w instalacjach grzewczych i  chłodniczych.

Obok zakupu kamer termowizyjnych, Województwo Małopolskie zapewniło także serię teoretyczno-praktycznych szkoleń z ich obsługi oraz interpretacji zebranego materiału i opracowania go w dedykowanym oprogramowaniu. W szkoleniach wzięli udział pracownicy jednostek samorządu terytorialnego z terenu całego województwa.

Powiatowi doradcy ds. klimatu i środowiska będą zobowiązani do przeprowadzania badań budynków publicznych, należących do powiatu, a także użyczania kamer termowizyjnych gminom. Mieszkańcy Małopolski będą mogli skorzystać z nieodpłatnych ekspertyz budynków mieszkalnych, zgłaszając się do swojego doradcy w starostwie powiatowym, bądź urzędzie miasta lub gminy.

Mapa potencjału  odnawialnych źródeł energii

W ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA powstaje także aplikacja, prezentująca interaktywne mapy wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii dla Małopolski. Narzędzie to pozwoli na jak najbardziej efektywny, zgodny z lokalnymi uwarunkowaniami, dobór instalacji OZE - zasugeruje technologię, oszacuje koszty oraz dostarczy informacji o możliwych źródłach dotowania inwestycji.

Aplikacja potencjału OZE, w połączeniu z dofinansowaniami, z jakich mogą skorzystać Małopolanie, pozwoli w pełni wykorzystać możliwości naszego regionu w zakresie pozyskiwania czystej energii. Na rozwój OZE przeznaczone są między innymi środki z Funduszy Europejskich dla Małopolski - mówi wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz.

Termomodernizacja oraz wykorzystywanie technologii OZE to nie tylko działania przyjazne dla klimatu i środowiska, przekładające się na zmniejszenie szkodliwych emisji
i czystsze powietrze. To również realna oszczędność. Zwiększenie efektywności energetycznej budynku przekłada się na niższe rachunki za media, a instalacja OZE pozwala na większą niezależność od wahających się cen energii.

Znoszenie barier technicznych i ekonomicznych w obszarach termomodernizacji i inwestycji w odnawialne źródła energii jest jednym z głównych celów projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.

Ramka: Więcej informacji o zmianie klimatu oraz projekcie LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA można znaleźć na stronie internetowej klimat.ekomalopolska.pl oraz w mediach społecznościowych EkoMałopolska dla Klimatu.

DOPISEK
Publikacja powstała w ramach projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005), dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka