poniedziałek, 5 lipca 2021 05:14

Kraków. Jak będzie wyglądać rozbudowa skrzyżowania A4 z Zakopianką? Ruszają konsultacje

Autor Marzena Gitler
Kraków. Jak będzie wyglądać rozbudowa skrzyżowania A4 z Zakopianką? Ruszają konsultacje

Ruszają konsultacje dotyczące rozbudowy węzła Kraków Południe na skrzyżowaniu autostrady A4 i drogi krajowej nr 7 w Opatkowicach. Mieszkańcy mogą spotkać się z projektantami i wypełnić ankietę z uwagami dotyczącymi trzech wariantów inwestycji.

Projektant - konsorcjum firm MPRB Sp. z o.o., Mosty Kraków S.A. oraz MP Infra Sp. z o.o. opracowało trzy warianty rozbudowy skrzyżowania, która różnią się połączeniem nowej wersji skrzyżowania A4 i DK7 z ulicami lokalnymi na odcinku od A4 do skrzyżowania Zakopianki z ulicami Zgodna i Świetlista w Libertowie.

Projektanci mieli niełatwe zadanie - bezpiecznie połączyć wszystkie przecinające się drogi i podzielone trasą części miejscowości. To tym bardziej istotne, że tuż obok jest Szkoła Podstawowa nr 134, klub sportowy "Opatkowianka", kościół parafialny p.w. Maksymiliana Marii Kolbego, firmy, do których muszą dotrzeć klienci i dostawcy, oraz duże osiedla z ruchem lokalnym.

Warianty rozbudowy można zobaczyć na przygotowanej prezentacji wideo.

Dostępne są też na na stronie internetowej dk7-a4-wezelkrakowpoludnie.pl w zakładce „Aktualności”.

W środę, 7 lipca mieszkańcy będą mogli spotkać się i porozmawiać z projektantami, którzy w godz. 9.00-13.00 oraz 14.00-16.00 będą dyżurować w budynku Osiedlowego Stowarzyszenia Sportowego „Opatkowianka” przy ul. ul. Inicjatywy Lokalnej 5. Z kolei o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie informacyjne dla mieszkańców, które będzie poświęcone trzem planowanym rozwiązaniom projektowym.

Z kolei od 7 do 24 lipca mieszkańcy będą mogli wypełniać ankiety.

Celem rozbudowy węzła Kraków Południe w Opatkowicach jest poprawa płynności ruchu na węźle drogowych oraz na wylotówce na Chyżne i Zakopane. Skróci się też czas przejazdu i zwiększy komfort podróżowania w kierunku Rzeszowa i Zakopanego.

Po zakończeniu konsultacji rozpocznie się etap wykonania dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji ZRID, które zaplanowano do października 2024 r. Sama modernizacja powinna rozpocząć się na wiosnę 2025 roku za zakończyć do kwietnia 2027.

Za realizację inwestycji odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przy wsparciu Gminy Miejskiej Kraków.

foto: screen filmu ze strony dk7-a4-wezelkrakowpoludnie.pl / GDDKiA

Kraków

Kraków - najnowsze informacje