niedziela, 4 lipca 2021 07:35

Kraków jak Nowy Orlean. Rusza Summer Jazz Festival

Autor Marzena Gitler
Kraków jak Nowy Orlean. Rusza Summer Jazz Festival

Paradą Nowoorleańską i koncertami na Rynku Głównym i Placu Szczepańskim rozpoczęła się 26. edycja Summer Jazz Festival Kraków. Jazz zawładnie miastem Kraka aż do 1 sierpnia. W programie wydarzenia jest blisko 100 koncertów polskich i zagranicznych artystów.

Niedziela Nowoorleańska rozpoczęła się koncertami na Rynku Głównym. Wystąpiły: Old Metropolitan Band, Boba Jazz Band, Hot Swing, JBBO, a o 17:00 ulicami miasta przeszła Parada Nowoorleańska.

....a tak gra Boba Jazz Band

Opublikowany przez Summer Jazz Festival Kraków Niedziela, 4 lipca 2021

Opublikowany przez Summer Jazz Festival Kraków Niedziela, 4 lipca 2021

Niedziela z jazzem zakończyła się na Placu Szczepańskim, gdzie zagrały takie gwiazd jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Stanley Breckenridge, Przemek Dyakowski, Jazz Band Ball Orchestra oraz ponownie Boba Jazz Band. To jednak dopiero początek festiwalowych atrakcji.

Summer Jazz Festival ponownie w Krakowie

Wydarzenie potrwa cały miesiąc. W Krakowie wystąpią między innymi: Hanna Banaszak, Włodzimierz Nahorny, Lora Szafran, Aga Zaryan, Adam Makowicz, Dorota Miśkiewicz i Marek Napiórkowski, czy Stanisław Sojka. Nie zabraknie także mistrzów sceny międzynarodowej – w tym roku będzie to Branford Marsalis Quartet oraz Nigel Kennedy & Band.

Codzienne koncerty odbywać się będą w Piwnicy pod Baranami oraz w Harris Piano Jazz Bar.

Podczas tej edycji kontynuowany będzie także cykl Solo Piano w klubie Piec Art na  ul. Szewskiej 12, organizatorzy zapraszają również na: Scenę Młodych – w tym roku w Harrisie, koncerty w Arena Garden oraz koncert plenerowy na Zamku w Rudnie.

Koncerty finałowe odbędą się, jak co roku, w Klubie Alchemia na krakowskim Kazimierzu oraz w Klubie u Muniaka na ul. Floriańskiej 3. Po raz pierwszy pojawią się również koncerty w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii jazzowych Macieja Szczęsnego w Piwnicy pod Baranami.

Festiwal potrwa na 1 sierpnia, a szczegółowy program znajdziemy na stronie wydarzenia.

Ćwierć wieku letniego jazzu w Krakowie

Summer Jazz Festival Kraków (do 2017 r. Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami) został zorganizowany po raz pierwszy w 1996 w trakcie obchodów 40-lecia Piwnicy pod Baranami. Twórca i dyrektor Festiwalu - Witold Wnuk, zainspirowany przez legendarnego Piotra Skrzyneckiego, przedstawił w lipcu całomiesięczną serię codziennych koncertów w Piwnicy. Z roku na rok Festiwal powiększał swoją formułę prezentując, obok codziennych koncertów w Piwnicy pod Baranami, koncerty w Filharmonii, Operze Krakowskiej, Radio Kraków, Centrum Manggha, ICE Krakow, Centrum Kijów i wszystkich klubach jazzowych Krakowa.

Od roku 2000 organizowane są wielkie plenerowe koncerty i wydarzenia - jak Niedziela Nowoorleańska i Noc Jazzu. Festiwal jest największym polskim festiwalem jazzowym i jednym z większych w Europie. Festiwal składa się obecnie z ok. 100 koncertów, podczas których występuje ponad 200 polskich i zagranicznych artystów dla ok. 50 000 gości.

foto: arch. Summer Jazz Festival Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje