poniedziałek, 12 lipca 2021 15:03

Kraków. Dziś rocznica pierwszego bicia dzwonu Zygmunt. Barwny korowód przejdzie ulicami miasta

Autor Marzena Gitler
Kraków. Dziś rocznica pierwszego bicia dzwonu Zygmunt. Barwny korowód przejdzie ulicami miasta

13 lipca, o godz. 17.00 przy dźwiękach dzwonu Zygmunta spod Barbakanu wyruszy korowód zygmuntowski. Barwna parada przejdzie od Barbakanu pod Wawel. To nie koniec atrakcji z okazji 500-lecia powstania najsłynniejszego w Polsce dzwonu i rocznicy jego pierwszego bicia.

Jutro, 13 lipca w Krakowie, spod Barbakanu ulicą Floriańską, przez Rynek Główny i ul. Grodzką pod Wawel przejdzie kolorowy korowód zygmuntowski. Aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zaproszą krakowian i gości do wspólnego świętowania. W korowodzie ulicami Starego Miasta przejedzie specjalna replika dzwonu Zygmunta, która później będzie pojawiać się w różnych punktach miasta i do końca wakacji będzie przypominać krakowianom i gościom o wyjątkowym jubileuszu.

W korowodzie ulicami Starego Miasta przejedzie specjalna replika dzwonu Zygmunta - foto: Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Korowód zatrzyma się na kilku artystycznych przystankach – mansjonach. Będzie to okazja między innymi do zobaczenia pokazu żonglerki Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba (pod Barbakanem), a także scenki pantomimicznej w stylu komedii dell’arte, w wykonaniu Trupy Komedianty (ul. Floriańska). Na scenie pod Ratuszem zobaczymy interludium sceniczne z tekstem Bronisława Maja i spektakl baletu Cracovia Danza „Kiedy tańczą dzwony”.

Widowisko na Rynku Głównym przybliży fascynujący świat renesansowych tańców i zabaw, które odbywały się w tamtych czasach na dworze wawelskim. Renesansowe tańce staną się barwnym tłem dla opowieści o najsłynniejszym krakowskim dzwonie. Dzięki tancerzom zajrzymy na dwór Zygmunta I Starego i poznamy ludwisarza Hansa Behama. W widowisku nie zabraknie także królowej Bony. Jej dwórki zaprezentują baletto z tańczącymi dzwonami, a tancerze-dzwonnicy z dzwoneczkami przy kostkach zaprezentują się w żywiołowej, teatralnej moresce. Całość zakończy wspólny finał – słynny kanon „Panie Janie”.

Zabrzmi Zygmunt i wszystkie dzwony Krakowa

Warto dodać, że 13 lipca będzie można aż dwukrotnie usłyszeć dźwięk dzwonu Zygmunta, który pierwszy raz rozległ się dokładnie 500 lat temu, 13 lipca 1521 roku. W tę rocznicę jego dźwięk będzie w Krakowie słyszany dwukonnie.

Zygmunt zabrzmi o godz. 17.15 przed mszą św., której przewodniczyć będzie Dziekan kapituły Wawelskiej ks. prof. Jacek Urban oraz o godz. 21.00. Dzwon Zygmunt będzie bił wtedy 3 minuty a następnie w odpowiedzi zabiją wszystkie Dzwony miasta Krakowa również przez 3 min.

Jubileusz 500-lecia dzwonu Zygmunta uświetni również unikatowy pokaz laserowy, wyzwalany dźwiękiem dzwonu. Spektakl „Zygmunt latarnią przestrzeni miasta” odbędzie się we wtorek o godz. 21.00. Poprzedzi go zorganizowany u podnóża wieży Zygmuntowskiej koncert laureatów konkursu na etiudę na jedno uderzenie w dzwon (godz. 20.00).

Tuż po pokazie laserowym, o godz. 21.05, rozpocznie się spektakl multimedialny „500x1” złożony z pięciuset jednominutowych kompozycji audiowizualnych – wideoklipów zrealizowany zgodnie z koncepcją prof. Grzegorza Bilińskiego przez studentów ASP w Krakowie.

Warto dodać, że 500-letni dzwon w niedzielę odwiedzili prezydenci Polski i Litwy, podkreślając, że stanowi od wspólne dziedzictwo kulturowe obu związanych ze sobą w dziejach krajów.

foto: Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje