niedziela, 11 lipca 2021 07:02, aktualizacja 3 lata temu

Selfie z Zygmuntem. Na na krakowskim Rynku zrobisz sobie zdjęcie z najsłynniejszym dzwonem w Polsce

Autor Marzena Gitler
Selfie z Zygmuntem. Na na krakowskim Rynku zrobisz sobie zdjęcie z najsłynniejszym dzwonem w Polsce

Na krakowskim Rynku Głównym stanęła replika Dzwonu Zygmunta. To element obchodów 500-lecia tego najsłynniejszego dzwonu w Polsce.

W Krakowie na Rynku Głównym można z bliska zobaczyć replikę dzwonu Zygmunt. Kopia została wykonana z twardego styropianu, pokrytego masami akrylowymi, z rdzeniem drewniano-stalowym. Jej twórcy zadbali jak największą wierność oryginałowi – umieszczony na specjalnym wozie dzwon jest bliźniaczo podobny do Zygmunta, tyle że blisko stukrotnie lżejszy od jubilata.

- Oryginalnych rozmiarów, z wiernie odtworzonymi detalami, na wozie bliźniaczo podobnym do tego z epoki – na Rynku Głównym stanęła dziś replika dzwonu Zygmunt. Świętujemy wyjątkowe 500-lecie! - poinformował prezeydent Jacek Majchrowski.

Oryginalnych rozmiarów, z wiernie odtworzonymi detalami, na wozie bliźniaczo podobnym do tego z epoki – na Rynku Głównym...

Opublikowany przez Jacek Majchrowski Sobota, 10 lipca 2021

– Przed przygotowaniem repliki wykonaliśmy kwerendę wymiarów, napisów, rzeźb. Replika dzwonu to nie tylko sama bryła, ale też cała umieszczona na nim historia, czyli fundatorzy, motta i napisy, które staraliśmy się jak najwierniej odtworzyć. Możliwie dużo prac zrobiliśmy ręcznie, aby w ten sposób nawiązać do oryginału wykonanego techniką odlewu – mówi Grzegorz Bogaczyk z firmy, która przygotowała replikę.

W ramach obchodów jubileuszu dzwonu Zygmunt, krakowianie i goście, którzy 11 lipca, w godz. 8.00–18.00 przyjdą na Rynek Główny, będą mogli przenieść się do XVI-wiecznego Krakowa, w czasy króla Zygmunta Starego. W okolicach pomnika Adama Mickiewicza spotkają Tadeusza Grajpela, drzeworytnika z Pracowni Badań i Edukacji Historycznej. Zaprezentuje on zrekonstruowany warsztat drzeworytniczy, na odtworzonej prasie drukarskiej zademonstruje też tworzenie tekstu przy pomocy czcionek z epoki.

Podczas spotkania z drzeworytnikiem odwiedzający otrzymają kartę jubileuszową, wydrukowaną historyczną technologią na czerpanym papierze. Karta z okolicznościową ilustracją, związaną z jubileuszem dzwonu Zygmunt, będzie opieczętowana herbem Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa. Spotkanie będzie także okazją do zobaczenia ponad dwustu grafik dawnego Krakowa oraz drzeworytu pochodzącego z szesnastowiecznego dzieła Josta Ammana. Przedstawia ono warsztat ludwisarski – taki, jak miejsce powstania Zygmunta.

Jubileuszowa replika Dzwonu Zygmunta znajdzie się w roztańczonym Korowodzie Zygmuntowskim, który 13 lipca, czyli dokładnie 500 lat po tym, jak Zygmunt zabrzmiał po raz pierwszy, przejdzie ulicami Krakowa. Później będzie ją można zobaczyć w różnych punktach miasta – do końca wakacji będzie przypominać krakowianom i gościom o wyjątkowym jubileuszu.

Również do końca wakacji na Zamku Królewskim na Wawelu będzie można zobaczyć wystawę „Matejko. Od wielkiego dzwonu”, ze specjalnym pokazem dzieła Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie”. Obraz został na tę okazję wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Udział w jubileuszowych wydarzeniach jest bezpłatny.

foto: Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka