sobota, 3 lipca 2021 12:54

Kraków. Już blisko 45% mieszkańców zaszczepionych. Czy na pewno?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Już blisko 45% mieszkańców zaszczepionych. Czy na pewno?

Blisko 460 tys. osób, czyli 59% wszystkich mieszkańców Krakowa, zostało już zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki na COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli podwójną dawką jest 45% krakowian. Kraków chwali się statystykami szczepień, ale w tych oficjalnych danych pomija jeden ważny czynnik, który mocno podważa pozycję miasta na mapie szczepień Małopolski.

W grupie 70+ wyszczepionych jest blisko 90 tysięcy osób (ponad 80%) - informuje Urząd Miasta powołując się na statystyki Ministerstwa Zdrowia. Zdaniem miasta dobre statystyki są także w młodszych grupach wiekowych: 60-69 – 70%, 40-59 – 66% oraz 20-39 – 67%. Najmniej zaszczepionych jest wśród dzieci i młodzieży od 12-19 roku życia - to zaledwie 37%. Czy te dane są jednak wiarygodne?

Warto przypomnieć, że do niedawna dane MZ podawane były nie ze wskazaniem gdzie zamieszkuje zaszczepiony, ale gdzie przyjął kolejne dawki szczepionki. Nic dziwnego, że miasta, w których były duże ośrodki medyczne, najwięcej punktów szczepień i co za tym idzie - wolnych terminów, w końcu największy wybór typów szczepionek, miały najwięcej zaszczepionych, bo przyciągały na szczepienia mieszkańców okolicznych gmin. Również duże akcje szczepień populacyjnych akcje - jak Zaszczep się w majówkę - sprawiły, że właśnie w dużych ośrodkach było statystycznie tak wielu zaszczepionych. W związku z ogłoszeniem konkursów na najlepiej zaszczepioną gminą to w końcu się zmieniło. Jednak w Krakowie mieszka dużo osób niezameldowanych i trudno obiektywnie zweryfikować jak jest proporcjonalnie stosunek liczby zaszczepionych do faktycznych mieszkańców miasta. Z kolei gminy np. na Podhalu czy Sądecczyźnie mają odwrotny problem - w wśród ich oficjalnych mieszkańców jest wiele osób, które są np. na emigracji i nie będą figurować wśród zaszczepionych, nawet jeśli przyjęły już obie dawki szczepionki. Tak więc statystyki mogą być mylące.

"Chcemy, aby jak najwięcej mieszkańców Krakowa mogło się zaszczepić"

Trzeba jednak podkreślić, że Kraków podejmuje też wiele działań, aby faktycznie przyspieszyć akcję szczepień. Miasto utworzyło sześć mobilnych zespołów szczepień, które dotrą do wszystkich chętnych osób, mających problem z przyjazdem do stacjonarnych punktów szczepień. Początkowo akcją objęto seniorów 70+, a teraz rozszerzono ją o osoby do wieku powyżej 60. roku życia, które mają trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień. Planowane jest też dalsze obniżanie wieku osób uprawnionych do skorzystania ze szczepień w ramach mobilnych zespołów szczepień, o czym miasto będzie informować na bieżąco.

Mobilne punkty szczepień są realizowane wspólnie z Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie i punktami Szczepień Powszechnych. Zapisy na szczepienia mobilne są przyjmowane pod specjalnym numerem telefonu: 730 977 999.

- Uruchomiliśmy infolinię przez którą osoby w wieku 60+ mogą zapisać się i skorzystać z mobilnych punktów szczepień - Elżbieta Kois- Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK. - Mobilne punkty szczepień to punkty, które przyjeżdżają do miejsca zamieszkania seniora i tam dokonują szczepienia. Zgłoszenia przyjmowane są na bieżąco. Chcemy także z mobilnymi szczepieniami przez centra aktywności seniora, kluby rodziców imprezy plenerowe docierać do mieszkańców, aby jak najwięcej mieszkańców Krakowa mogło się zaszczepić.

Kolejną akcją, która ma przyśpieszyć zaszczepienie populacji mieszkańców jest wakacyjna, plenerowa akcja szczepień. W każdy letni weekend wszyscy chętni będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19 w specjalnie tworzonych punktach. Pierwsza właśnie trwa - 3 i jutro 4 lipca, można się zaszczepić na Małym Rynku.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje