sobota, 18 grudnia 2021 09:14

Kraków. Już dziś zabłyśnie choinka pod Oknem Papieskim

Autor Marzena Gitler
Kraków. Już dziś zabłyśnie choinka pod Oknem Papieskim

Już dziś po południu zapłoną lampki na choince pod Oknem Papieskim. Dodatkową atrakcją będzie koncert Arki Nowego i spotkanie z Mikołajem.

Choinkę, która stanie pod budynkiem krakowskiej kurii tradycyjnie wybierają i przywożą leśnicy z Nadleśnictwa Nawojowa. Choinka - w tym roku jest to urodziwa jodła, która stanęła pod bazyliką franciszkanów i kurią w nocy z 14 na 15 grudnia.

Świąteczne drzewko stanęło przed Oknem Papieskim dzięki ciężkiej pracy wielu służb. "Już teraz chcielibyśmy serdecznie podziękować Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie, Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, MPK, ZUE, Zarządowi Dróg Miasta Krakowa i Inżynierii Ruchu w Krakowie, a także Straży Miejskiej!" - podsumowała Kuria.  

Tegoroczna choinka pochodzi z leśnictwa Roztoka, z miejscowość Roztoka Wielka w gminie Łabowa. Drzewko ma ok. ok. 55 lat i 17 m wysokości. Ze względów na możliwości transportu oraz bezpieczeństwo, zostało skrócone do długości 15,7 metra.

Selekcja drzewa trwała kilka miesięcy - musiało ono spełnić następujące kryteria: odpowiednia gęstość korony, pokrój, wysokość oraz lokalizacja - ciężkim sprzętem należało dojechać w miejsce sąsiadujące bezpośrednio z rosnącym drzewem - informuje Nadleśnictwo. Po bezpiecznej operacji ścinki i załadunku, drzewo poczeka do godziny 21 aby przy pomocy eskorty Straży Leśnej i Policji wyruszyć do Krakowa. Około północy odbędzie się akcja położenia i ustabilizowania choinki pod Oknem Papieskim. Pomogą w tym tradycyjnie strażacy.

Główne uroczystości „Choinki pod Oknem Papieskim” odbędą się w sobotę 18
grudnia 2021 r. w godz. 15.00-18.00 na placu przed Kurią Metropolitalną w Krakowie.

We wspólnym zapaleniu światełek na choince pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 weźmie udział metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. Wydarzenie jest nawiązaniem do tradycji stawiania świątecznego drzewka na Placu św. Piotra w Rzymie.

Program uroczystości:

  • 16.00 – rozpoczęcie i świąteczny koncert zespołu “Arka Noego”
  • ok. godz. 17.00 – zapalenie światełek na choince i wizyta św. Mikołaja, który przygotował dla wszystkich prezenty.
Kraków. W sobotę zapalnie lampek na choince pod Oknem Papieskim - graf. diecezja.pl

fot. główna: Marzena Gitler / Głos24, galeria: Nadleśnictwo Nawojowa

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka