czwartek, 17 września 2020 13:35

Koniec z szokującymi zdjęciami abortowanych dzieci w centrum Krakowa?

Autor Marzena Gitler
Koniec z szokującymi zdjęciami abortowanych dzieci w centrum Krakowa?

Krakowska Rada Miasta przyjęła wczoraj rezolucję w sprawie zakazu prezentowania obrazów o drastycznej treści na terenie Parku Kulturowego Stare Miasta. Inicjatorem uchwalenia dokumentu była grupa radnych, której przewodzi Łukasz Wantuch z Klubu Przyjazny Kraków.

Radni chcą zmienić uchwałę o Parku Kulturowym Stare Miasto i wprowadzić do niej zapis o zakazie umieszczania w przestrzeni publicznej obrazów "mogących u odbiorców powodować, stan dyskomfortu psychicznego, lęku, przerażenia czy obrzydzenia".

Pomysł rezolucji spowodowany jest akcjami organizacji pro-live, której wolontariusze stoją w miejscach obleganych przez turystów z banerami na których widać drastyczne zdjęcia porozrywanych w czasie aborcji ludzkich płodów. Wykorzystują też prawo do jeżdżenia po mieście obklejonym takimi zdjęciami samochodem, który ostatnio nawet poruszał się w asyście policji.

Kraków: Policja ochraniała furgonetkę anty LGBT. Funkcjonariusze: nie mieliśmy wyjścia
W piątek i sobotę po Krakowie krążyła tak zwana furgonetka anty LGBT, czyli auto Fundacji Pro-Prawo do życia, której boki pokrywają hasła atakujące ruchy LGBT. W sieci zawrzało. Nie sama ciężarówka była powodem oburzenia, ale to że ochraniały ją dwa policyjne radiowozy. Słusznie? Furgonetka Fundac…

Sprzeciwa się temu radny Łukasz Wantuch, który na swojej stronie na Facebooku umieszcza relacje z podjętych działań interwencyjnych. Radny zorganizował nawet zbiórkę na cel usuwania bilboardów z takimi zdjęciami i doprowadził do tego, że jedna z firm posiadajacych nośniki reklam zadeklarowała, że nie będzie wyrażać zgody na umieszczanie na nich takich zdjęć.

W naturze każdej akcji towarzyszy reakcja. Pomysł zrzutki przyszedł mi do głowy, kiedy Jacek Władysław Bartyzel ogłosił,...

Posted by Łukasz Wantuch on Sunday, August 23, 2020

Do przyjęcia rezolucji przekonywała też jedna z jej z inicjatorek radna Alicja Szczepańska z klubu radnych Kraków dla Mieszkańców.

Projekt rezolucji negatywnie zaopiniował Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, który zauważył, że z punktu widzenia prawa, w szczególności wolności zgromadzeń wprowadzenie takich zmian jest niemożliwe, a sam termin "obrazów drastycznych" jest nieostry.

Za rezolucją zagłosowało 27 radnych, 14 było przeciw. Wprowadzenie zmian musi przygotować krakowski Magistrat, który opracował uchwałę o Parku Kulturowym Stare Miasto.  

Kraków

Kraków - najnowsze informacje