poniedziałek, 21 września 2020 09:31

Kraków. Koronawirus na onkologii. Jak funkcjonuje klinika?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Koronawirus na onkologii. Jak funkcjonuje klinika?

W krakowskiej Klinice Radioterapii potwierdzono już 21 przypadków koronawirusa. Jaka jest obecnie sytuacja w placówce dla osób chorych na raka?

U 17 pacjentów i 4 pracowników medycznych Kliniki Radioterapii krakowskiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii badania molekularne potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2. Obecnie w Klinice pozostaje jeszcze 7 zakażonych pacjentów, zdecydowana większość z nich jest bezobjawowa, pozostali mają skąpe objawy, np. stan podgorączkowy.

Informacje o zakażeniu pojawiły się w piątek, 18 września. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Koronawirus w Instytucie Onkologii. Powołano sztab kryzysowy
Zakażenie koronawirusem wykryto w Klinice Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie przy ul. Garncarskiej. W placówce trwa sztab kryzysowy, związany z nadzwyczajną sytuacją.

Jak informuje Maja Marklowska-Tomar rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego Oddział Kraków - dodatni wynik testu na obecność koronawirusa u pierwszego pacjenta został potwierdzony w ubiegłym tygodniu. Wykonano go z uwagi na wystąpienie u tego pacjenta gorączki. W dalszej kolejności wykonano testy wszystkim osobom, które miały kontakt z tym pacjentem. U 3 osób z personelu medycznego badanie dało dodatni wynik, obecnie pozostają one w izolacji domowej, natomiast kolejnych 13 pracowników medycznych pozostaje na kwarantannie, ich wyniki były ujemne.

Klinika Radioterapii podzielona jest na 3 niezależne odcinki. Zakażenia SARS-CoV-2 potwierdzono tylko na jednym z nich, tzw. odcinku A, i to tam – do czasu przekazania do oddziałów zakaźnych lub izolatoriów – przebywa obecnie 7 zakażonych pacjentów (pozostali już zostali przetransportowani do innych placówek medycznych). Odcinek ten jest odseparowany od reszty, wdrożone zostały wszystkie obowiązujące procedury sanitarno-epidemiologiczne, a pozostający na dwóch pozostałych odcinkach chorzy są bezpieczni.

Poza Kliniką Radioterapii, do której czasowo wstrzymano przyjęcia, szpital pracuje w normalnym trybie. Pacjenci są przyjmowani do pozostałych klinik i do przychodni, zgodnie z planem wykonywane są również badania diagnostyczne.

koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje