wtorek, 25 sierpnia 2020 15:02

Kraków: Modernizacja Placu Axentowicza. Będzie bardziej kolorowo i funkcjonalnie

Autor Justyna Niemiec
Kraków: Modernizacja Placu Axentowicza. Będzie bardziej kolorowo i funkcjonalnie

Już niedługo plac Teodora Axentowicza wraz ze znajdującym się na nim skwerem imienia Więźniów Obozu Zgłady może zyskać nowy wygląd. Wizualizacje są obiecujące.

Z uwagi na historyczne znaczenie, teren placu znajduje się pod ochroną konserwatorską, w związku z czym Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie może za bardzo ingerować w układ urbanistyczny. Mimo to zapowiadane zmiany są naprawdę zachęcające.

Przede wszystkim pojawi się dużo kwiatów, które sprawią, że plac nabierze koloru. Posadzonych zostanie ponad 35 tysięcy kwitnących bylin, 50 tysięcy roślin cebulowych, a także 7 szt. wiśni i kilkaset krzewów pachnącej róży. Trawniki otaczające zostaną przekształcone w taki sposób, aby oddzielić ludzi od ruchu samochodowego. Takie działanie poprawi jakość wypoczynku i sprawi, że stanie się on dużo przyjemniejszy.

Wewnętrzna część placu nadal pozostanie zieleńcem, który będzie funkcjonalnie utrzymany. Zarząd Zieleni Miejskiej ciągle postuluje, aby w Krakowie ilość terenów trawiastych została zmniejszona, ponieważ wymagają dużego nakładu pracy i regularnego koszenia, a jednak ich wartość ekologiczna jest niska - owady nie mają z nich żadnego pożytku, ponieważ nie rosną na nich kwiaty.

Byliny są przystosowane do ciemnych warunków, a ze względu na dużą liczbę drzew – takie właśnie tam panują, dlatego też idealnie sprawdzą się na placu.

Rośliny, które zostaną posadzone, należą do odmian mocno kwitnących, w związku z czym istnieje możliwość organizowania tam warsztatów malarskich, podczas których artyści będą mogli dokumentować ich widoczne zmiany. Rabaty są tak skonstruowane, że kwitną od wczesnej wiosny do później jesieni.

Wydzielona roślinnością zostanie także strefa przy pomniku, aby wyraźnie oddzielić sferę sacrum. Pojawią się informacje historyczne o patronie, Teodorze Axentowiczu, jak również na temat zabytkowej zabudowy sąsiadującej z placem.

Planowana jest wymiana nawierzchni, ponieważ obecny, pękający asfalt nie nadaje się już do użytku. Zostaną wstawione nowe ławki oraz dysze zmgławiające, które zapewnią przyjemny chłód i orzeźwienie w upalne dni, a najmłodszym świetną zabawę.

Dokładny koszt całej inwestycji nie jest jeszcze znany, ale szacunkowo będzie to ok. 3 milionów złotych.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z zamierzonym celem i harmonogramem, prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Zakończenie modernizacji planowane jest na koniec wakacji/początek jesieni 2021. Nie pozostaje nam nic innego jak wyczekiwać efektu końcowego, który według poniższej wizualizacji, wygląda oszałamiająco.

Info, video i foto: UM Kraków, ZZM Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje