środa, 5 października 2022 13:52

Kraków: Najszybszy komputer w Polsce, uruchomiona w AGH

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: Najszybszy komputer w Polsce, uruchomiona w AGH

Jest najszybszym komputerem w Polsce. Ma poszerzyć zakres prowadzonych prac badawczych. Da możliwość podejmowania zaawansowanych symulacji i analiz oraz zwiększy zakres przetwarzania danych z laboratoriów z całego świata. Superkomputer Athena, bo o nim mowa, został uruchomiony podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Uroczystości inauguracyjne nowego roku akademickiego w AGH poprzedziła msza święta w Kolegiacie św. Anny. Po nabożeństwie z kampusu wyruszył pochód, w którym przemaszerowali: władze rektorskie, członkowie Senatu, pracownicy i studenci. Uroczysty orszak przeszedł do gmachu głównego, gdzie uczestnicy inauguracji wysłuchali „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu chóru Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”. Później odbyła się immatrykulacja studentów I roku oraz wykład inaugurujący prof. Tadeusza Słomki pt. „Profesor Walery Goetel – prekursor zrównoważonego rozwoju”.

Premier Mateusz Morawiecki skierował list do uczestników tego wydarzenia. Słowa szefa rządu odczytał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W uroczystości udział wzięli minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki prof. Włodzimierz Bernacki oraz rektor uczelni prof. dr hab. inż. Jerzy Lis. Obecny był także ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Najszybszy komputer w Polsce

Po raz pierwszy w historii na liście najszybszych superkomputerów świata TOP500 znalazły się jednocześnie 3 superkomputery z jednego polskiego centrum obliczeniowego. Są to działające w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH: Athena, Ares i Prometheus. Athena jest obecnie najszybszym superkomputerem w Polsce i zajmuje 105 pozycję w zestawieniu. Ponadto trzy superkomputery Cyfronetu znalazły się na liście Green500 – najbardziej ekologicznych superkomputerów, w tym Athena na pozycji 9.

Athena osiąga teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PetaFlopsów, co sprawia, że jest to obecnie najszybszy superkomputer w Polsce. Zainstalowany w 2021 r. w Cyfronecie AGH system ma dostarczyć polskiemu środowisku naukowemu i gospodarce najnowocześniejsze zasoby obliczeniowe.

Bezpośrednim spodziewanym efektem prowadzonych prac będą artykuły i opracowania naukowe, patenty, a w dalszej perspektywie nowatorskie rozwiązania, które mogą być podstawą dla powstawania nowych rozwiązań w gospodarce.

Tego typu infrastruktura wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników superkomputerów Cyfronetu AGH, którzy wykorzystują infrastrukturę obliczeniową zarówno do wykonywania standardowych wysokowydajnych symulacji naukowych, jak i do aplikowania metod sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w badaniach z zakresu medycyny, farmakologii, biologii, chemii, fizyki oraz wielu innych dziedzin nauki.

– Tegorocznej inauguracji Roku Akademickiego towarzyszy wyjątkowe wydarzenie – uroczyście uruchomiony zostanie superkomputer Athena – najszybszy komputer w Polsce. Jego zasoby obliczeniowe dają zupełnie nowe możliwości w zakresie prowadzonych prac badawczych. Zwiększając możliwości przetwarzania danych, pozwalają na sprawniejsze tworzenie zaawansowanych symulacji i analiz oraz stosowanie metod sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego w nadaniach z zakresu wielu dziedzin. Otwiera to przed Państwem nie tylko nowe perspektywy naukowe, ale i możliwości tworzenia nowatorskich rozwiązań, które, jestem o tym przekonany, w niedalekiej przyszłości mogą znaleźć innowacyjne zastosowanie w naszym codziennym życiu i gospodarce. Trudno wyobrazić sobie bardziej optymistyczne i inspirujące otwarcie nowego Roku Akademickiego, niż to, któremu towarzyszy otwarcie tak szerokich perspektyw

– napisał w liście Prezes Rady Ministrów.

– Kraków – miasto nauki – po raz kolejny pokazało swój potencjał! To niezwykle istotne, że ten superkomputer usprawni różnego rodzaju procesy, a wyniki jego prac będą wykorzystywane w gospodarce czy medycynie. To wielkie osiągnięcie, wpisane w ideę wiedzy, która w swych wszystkich wymiarach służy człowiekowi; wiedzy, która poprzedzona jest stawianiem odważnych pytań; wiedzy, która oznacza stałe dążenie do poszerzenia horyzontów. Życzę, aby tutaj – w Akademii Górniczo-Hutniczej – takich odważnych pytań, prowadzących do wielkich osiągnięć, nie brakowało

– dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

„Uniwersytet Przyszłości”

Do pracowników, doktorantów, studentów, pracowników emerytowanych i przyjaciół AGH zwrócił się także rektor uczelni prof. dr hab. inż. Jerzy Lis.

– Od początku kadencji realizujemy program pod hasłem „Nasza AGH – Uniwersytet Przyszłości”. Jako uniwersytet realizujemy przede wszystkim misję kształcenia, czyli przekazywania wiedzy nowym pokoleniom. W gospodarce opartej na technologii i innowacji pierwszoplanową rolę odgrywa wiedza praktyczna, technologiczna, organizacyjna, ale także społeczna. Stają się one podstawą rozwoju innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. Młodemu człowiekowi, który opuszcza nasze mury, chcemy przekazywać nie tylko wiedzę zawodową, lecz także wszelkie umiejętności i cechy pozwalające na aktywne kreowanie rozwoju naszego kraju i świata. (…) Życzę Państwu, wszystkim członkom naszej społeczności akademickiej, aby nadchodzący rok był pomyślny i przyniósł jeszcze więcej sukcesów, zarówno zawodowych, jak i osobistych. Tradycyjne Szczęść Boże na kolejny rok!

– zakończył prof. dr hab. inż. Jerzy Lis.

Inf. i fot.: MUW
Fot. główne: AGH

Kraków

Kraków - najnowsze informacje