czwartek, 19 listopada 2020 15:37

Kraków. Nowa kryta pływalnia przy al. Kijowskiej już otwarta

Autor Marzena Gitler
Kraków. Nowa kryta pływalnia przy al. Kijowskiej już otwarta

W czwartek, 19 listopada przekazano do użytkowania Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 krytą pływalnię przy al. Kijowskiej 8. To kolejna taka inwestycja zrealizowana przez Gminę Miejską Kraków pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

19 listopada Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 5 w Krakowie obchodzi jubileusz 60-lecia. W tym wyjątkowym dla placówki dniu Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Edukacji, Sportu i Turystyki Anna Korfel-Jasińska w obecności dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztofa Kowala oraz dyrektor szkoły Paweł Maślej dokonali otwarcia nowoczesnego basenu orazboiska wielofunkcyjnego z nawierzchnią syntetyczną, rozbiegiem z piaskownicą do skoku w dal oraz plac zabaw, które powstały w ramach inwestycji, która trwała dwa lata. Przypomnijmy, uroczystość wmurowania kamienia węgielnego obiektu, w której wziął udział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, odbyła się w październiku 2018 roku.

Budynek pływalni stanowi rozbudowę istniejącego wcześniej budynku szkoły od strony południowej. Pływalnia została jednak tak zaprojektowana, by mogła także funkcjonować jako niezależne centrum spa i fitnessu. Inwestycja objęła również budowę przewiązki do szkoły.

Główny hol wejściowy (dla użytkowników komercyjnych) dostępny jest z zewnątrz od ul. Chocimskiej. Do wejścia prowadzą schody oraz pochylnia umożliwiająca dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym. Hol, w którym znajdują się kasa oraz toalety połączony jest z szatnią rodzinną, z której mogą korzystać też osoby wybierające się jedynie do strefy fitness. Strefa fitness składa się z dwóch saun (suchej i mokrej) oraz groty solnej wraz z pomieszczeniem wypoczynkowym. Przebieralnie zaprojektowano w klasycznym układzie z podziałem na odpowiednio dostosowane szatnie – damską i męską – wraz z węzłami sanitarnymi.

Hala basenu sportowego wyposażona jest w sześciotorową nieckę 25x16 m o głębokości 3 m z unoszonym dnem na szerokości 3 torów. W hali basenowej znajduje się również kilkuosobowe jacuzzi.

Do szatni i umywalni basenowych zlokalizowanych na parterze prowadzi korytarz wzdłuż hali basenowej. Szatnie wraz z umywalniami położone są na tym samym poziomie, na którym znajduje się hol i pływalnia. Wejście dla dzieci szkolnych prowadzi bezpośrednio ze szkoły do strefy wewnętrznej przez przedsionek pożarowy.

W piwnicach budynku zlokalizowano pomieszczenie siłowni o pow. ok. 168 m² z magazynem i szatniami oraz zaplecze techniczne basenu.

Na pierwszym piętrze umieszczono trybuny na 155 osób. Na tym samym poziomie znajduje się sala treningowa o pow. ok. 175 m² z magazynem, a po przeciwnej stronie basenu, nad holem wejściowym z zewnątrz dodatkowo: kawiarnia z zapleczem, sala konferencyjna o pow. ok. 40 m² z loggią widokową na basen, toalety ogólnodostępne, pomieszczenia socjalne dla pracowników oraz zaplecze techniczne obiektu.

Dla osób niepełnosprawnych przewidziano dostosowane szafki, natryski i toalety. W budynku umieszczono również windę osobową, która zapewnia dostęp do wszystkich kondygnacji. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich pozostawiają swój wózek w szatni rodzinnej i przesiadają się na wózek basenowy, który przystosowany jest do użytkowania pod prysznicem i na pływalni.

Od strony zachodniej budynku wzdłuż hali basenowej zaprojektowano trybunę zewnętrzną stanowiącą uzupełnienie dla boiska wielofunkcyjnego z nawierzchnią syntetyczną, rozbiegiem z piaskownicą do skoku w dal oraz placu zabaw.

inf. i foto: UM Krakowa

Kraków

Kraków - najnowsze informacje