piątek, 9 września 2022 06:32

Kraków. Od dziś w Muzeum Narodowym obejrzymy prace Tamary Łempickiej

Autor Mirosław Haładyj
Kraków. Od dziś w Muzeum Narodowym obejrzymy prace Tamary Łempickiej

Dziś, 9 września, w Muzeum Narodowym w Krakowie została otwarta wystawa Tamary Łempickiej. To okazja wejścia w świat malarstwa jednej z najbardziej niezwykłych artystek XX wieku. Prace Łempickiej będzie można oglądać do 12 marca 2023 roku.

Na wystawie znajdzie się ponad 30 obrazów pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych z Europy i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

− Wybór ten pozwoli na prześledzenie twórczości Łempickiej od lat 20. do 50., od powszechnie znanych obrazów portretowych oraz aktów, które są dzisiaj symbolem malarstwa epoki art déco, poprzez dzieła o tematyce zaangażowanej społecznie, martwe natury, aż do mało znanych publiczności obrazów abstrakcyjnych powstałych w latach 50

– tłumaczą organizatorzy wystawy.

Prawie jedynym tematem obrazów Łempickiej był człowiek. Malowała najczęściej przedstawicieli bohemy artystycznej, arystokratów i przedstawicieli elity finansowej Europy i USA. Obrazy Łempickiej, uderzające widza od pierwszego spojrzenia charakterystycznym stylem, kryją w swoim „manieryzmie” zmysł obserwacji świata i ludzi. Głównie poprzez portrety Łempicka stworzyła galerię opowiadającą o dekadenckim świecie pomiędzy wojnami światowymi – „szalonych” latach 20. i 30. oraz świecie hollywoodzkich gwiazd w latach 40. i 50.

Na wystawie pokazane zostaną także fotograficzne portrety Łempickiej wykonane przez wybitnych fotografów. Będzie to doskonała okazja do konfrontacji autokreacji Łempickiej przed obiektywem z jej wizją malarską.

Wystawa powstaje w ścisłej współpracy w prawnuczką artystki Marisą de Łempicką. Kuratorem wystawy jest Światosław Lenartowicz, koordynacją zajmuje się Katarzyna Pawłowska, a za aranżację odpowiada Magdalena Bujak. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot.: UMMK, wikipedia

Kraków

Kraków - najnowsze informacje