piątek, 8 listopada 2024 16:58, aktualizacja 5 godzin temu

Kraków otrzyma 11 milionów. To dopiero początek korzyści z KPO

Autor Krystian Kwiecień
Kraków otrzyma 11 milionów. To dopiero początek korzyści z KPO

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski podpisał umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na refinansowanie sześciu projektów związanych z zazielenianiem miasta. Kraków otrzyma 11 mln złotych z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) na realizację tych inicjatyw.

W uroczystości uczestniczyła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Miasto złożyło wniosek na 47 zadań o łącznej wartości ponad 148 mln złotych. Podpisane umowy dotyczą pierwszej transzy środków w wysokości 11 mln zł, które zostaną przeznaczone na refinansowanie sześciu projektów. Wśród nich znalazły się:

  • Zagospodarowanie Parku Duchackiego
  • Rewitalizacja Placu Axentowicza
  • Utworzenie czterech parków kieszonkowych przy ulicach: Hynka, Prądnickiej, Popławskiego i Obrońców Krzyża
— "Kraków jest wśród najbardziej aktywnych samorządów zabiegających o środki z tego programu i jako drugie miasto w Polsce podpisał umowy na środki z KPO" — podkreśliła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

Bardzo ważna inwestycja

Prezydent Aleksander Miszalski zwrócił uwagę na znaczenie inwestycji dla mieszkańców miasta.

— "Program Krajowy Plan Odbudowy finansuje wsparcie zielonej i energetycznej transformacji poprzez zapewnienie środków na inwestycje wpływające na zazielenienie terenów miejskich, łagodzenie zmian klimatu i adaptację do nich, efektywniejsze wykorzystanie zasobów oraz zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń"— powiedział prezydent.

Dodał również, że zazielenianie terenów miejskich jest ważną potrzebą mieszkańców, co potwierdza ostatni Barometr Krakowski.

— "Dzięki refinansowaniu zaoszczędzone środki możemy przeznaczyć na inne istotne projekty, co przy mocno ograniczonym budżecie miasta ma istotne znaczenie" — zaznaczył Miszalski.

Korzyści z pożyczki KPO

Kraków jest jednym z pierwszych miast wojewódzkich, które skorzystały z instrumentu finansowego wspierającego zieloną transformację miast ze środków KPO. Pożyczka udzielana jest na okres do 20 lat, z oprocentowaniem:

  • 0% dla projektów niegenerujących przychodu do budżetu miasta (np. budowa ogólnodostępnych parków, skwerów)
  • 1% dla projektów przynoszących przychód (np. termomodernizacja budynków, odpłatne toalety miejskie)

Znaczenie współpracy

W przypadku części projektów możliwe jest umorzenie 5% kapitału. Pożyczka nie wiąże się z prowizją ani opłatami za jej udzielenie i obsługę, a może sfinansować do 100% kosztów kwalifikowalnych netto (bez podatku VAT).

Mirosław Czekaj, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, podkreślił znaczenie współpracy z samorządami:

—"Kraków dołącza dziś do grona miast, które sięgnęły po odblokowane środki z KPO. Refinansowanie już zrealizowanych projektów pozwala samorządowi generować oszczędności, które można przeznaczyć na inne, strategiczne inwestycje służące mieszkańcom i turystom. BGK jest wiarygodnym partnerem dla samorządów, środki europejskie wdrażamy z sukcesami już od wielu lat" — powiedział Czekaj.

fot: Głos24 / Praca własna

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka