czwartek, 8 lipca 2021 12:19

Kraków. Por. Borewicz upamiętniony w Alei Gwiazd pod Wawelem. Odsłonięto gwiazdę Bronisława Cieślaka

Autor Marzena Gitler
Kraków. Por. Borewicz upamiętniony w Alei Gwiazd pod Wawelem. Odsłonięto gwiazdę Bronisława Cieślaka

Wczoraj w Krakowie w Alei Gwiazd pod Wawelem odsłonięto gwiazdę Bronisława Cieślaka, aktora znanego z roli porucznika Borewicza w serialu „07 zgłoś się”. Wydarzeniu towarzyszyły konkursy związane z serialem i maraton z najlepszymi odcinkami serii w kinie plenerowym.

Gwiazdę Bronisława Cieślaka w Alei Gwiazd, która jest wspólną inicjatywą radia RMF FM i miasta Krakowa, 7 lipca odsłoniła jego żona, Anna Cieślak. W uroczystości wzięli też udział prezydent miasta Jacek Majchrowski oraz dziennikarz RMF FM Darek Maciborek.

Kraków był dla mojego męża bardzo ważnym miejscem. Nigdy nie chciał stąd wyjeżdżać, tu się urodził, tu spędził całe swoje życie zawodowe i rodzinne, to miasto zawsze było mu bardzo bliskie – mówiła Anna Cieślak.
Bronisław Cieślak był zawsze związany z Krakowem, wychował się na Kazimierzu, ukończył Uniwersytet Jagielloński i został dziennikarzem – był nawet zastępcą dyrektora ośrodka telewizyjnego w Krakowie. Ale potem poszedł w aktorstwo, a rola, która przyniosła mu sławę na wiele pokoleń, to rola porucznika Borewicza – mówił prezydent Jacek Majchrowski.

Podczas I Ogólnopolskiego Maratonu z „07 zgłoś się”, zorganizowanego przez RMF FM, można było obejrzeć najlepsze odcinki kultowego serialu kryminalnego. Wszystko w scenerii z epoki: były kultowe maluchy, polonezy, radiowóz oraz milicjanci, którzy pilnowali porządku podczas seansu. Nie brakowało również konkursów, w których można było otrzymać gadżety z wizerunkiem porucznika Borewicza.

Bronisław Cieślak zmarł 2 maja w wieku 77 lat. Zmagał się z nowotworem. Uroczysty pogrzeb aktora odbył 10 maja na nowym Cmentarzu Podgórskim. Prezydent Andrzej Duda uhonorował go pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

inf. RMF, foto: Robert Słuszniak / RMF

Kraków

Kraków - najnowsze informacje