wtorek, 2 sierpnia 2022 11:22, aktualizacja 2 lata temu

Kraków przeciwny zmianom w uchwale antysmogowej

Autor Katarzyna Jamróz
Kraków przeciwny zmianom w uchwale antysmogowej

Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o przekazaniu do konsultacji społecznych projektu uchwały o przesunięciu terminu trwania okresu przejściowego dla konieczności modernizacji kotłów bezklasowych, tzw. kopciuchów, na terenie Małopolski. Miasto Kraków konsekwentnie podtrzymuje stanowisko, że obowiązująca aktualnie uchwała antysmogowa dla Krakowa i Małopolski musi pozostać bez zmian.

Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 stycznia 2023 w Małopolsce obowiązywać miał zakaz palenia węglem i drewnem w piecach i kominkach bez certyfikatów określonych norm (urządzeniach bezklasowych). Dodatkowo przepisy Programu Ochrony Powietrza przewidywały w całej Małopolsce zakaz palenia drewnem w tzw. „dni smogowe”, nawet w kominkach i piecach na pelet spełniających normy eko-projektu. Teraz to może się zmienić. Głosowanie na sesji sejmiku 4 lipca poprzedziła burzliwa dyskusja. Na sesji radni mieli odnieść się do kilku petycji gmin, które postulowały wprowadzenie zmian w zapisach i odsunięcie w czasie pewnych wymogów. Na stronie Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego ukazało się ogłoszenie o skierowaniu zmian do konsultacji. Mają one potrwać do 23 sierpnia. W projekcie uchwały znalazły się zapisy o odłożeniu o rok zmian, które miały wejść w życie z końcem grudnia, czyli wydłużeniu możliwości korzystania z pieców bezklasowych, w których można palić byle czym.

Zarówno prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, jak i Rada Miasta Krakowa apelowali w ostatnich miesiącach o to, aby nie wprowadzać zmian w przepisach regulujących użytkowanie urządzeń grzewczych i stosowanie określonych paliw stałych.

Wprowadzenie uchwał antysmogowych dla Krakowa i Małopolski były poprzedzone licznymi konsultacjami z mieszkańcami. Przyjęte rozwiązania są więc formą umowy społecznej, rodzajem konsensusu, który został wypracowany dzięki zaangażowaniu mieszkańców, aktywistów, samorządowców i organizacji społecznych. Wszystkim nam powinno teraz zależeć na tym, aby działania na rzecz czystego powietrza były kontynuowane.

Ostatnie badania naukowców z Akademii Górniczo Hutniczej, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”, wskazują ponadto, że niekorzystne położenie Krakowa sprawia, że miasto jest podatne na akumulację zanieczyszczeń powietrza, które w znacznym stopniu napływają z sąsiednich gmin.

Proponowane zmiany w wydłużaniu procesu wymiany pieców o wysokich parametrach emisyjnych mogą jedynie spowodować mniejsze zainteresowanie wymianą bezklasowych kotłów wśród mieszkańców województwa małopolskiego i tym samym wpłynąć na pogorszenie się jakości powietrza w kolejnych latach.

– Decyzja Zarządu Województwa Małopolskiego o ewentualnej zmianie przepisów dotyczących wymiany palenisk w Małopolsce to bardzo zła wiadomość zarówno dla krakowian, jak i dla mieszkańców Małopolski. Chcemy czystego powietrza, tymczasem przedłużenie możliwości spalania paliw stałych w najgorszej jakości piecach będzie nas narażało na wdychanie bardzo często szkodliwych dla zdrowia i rakotwórczych substancji – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Czytaj również:

Małopolska uchwała antysmogowa będzie zawieszona? Niespodziewany zwrot na sesji sejmiku
Małopolska uchwała antysmogowa nie wejdzie w życie z końcem 2022 roku? Sejmik małopolski głosami PiS zapowiedział wprowadzenie zmian w dokumencie, którego celem jest ochrona powietrza w Małopolsce.
Radni Koalicji Obywatelskiej przeciwko zmianom w małopolskiej uchwale antysmogowej
Zarząd Województwa Małopolskiego skierował do konsultacji projekt zmian małopolskiej uchwały antysmogowej. Przeciwko zmianom opowiedzieli się radni małopolscy i miejscy Platformy Obywatelskiej.

Źródło: UM Kraków
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka