sobota, 28 marca 2020 15:17

Kraków. Rusza program "Pauza": ważne informacje ws. ulg dla przedsiębiorców

Autor Katarzyna Domagała
Kraków. Rusza program "Pauza": ważne informacje ws. ulg dla przedsiębiorców

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wprowadza program "Pauza" mający na celu pomoc przedsiębiorcom działającym na terenie Krakowa, którzy w związku z epidemią koronawirusa w Polsce znaleźli się w trudnej sytuacji. UMK podaje szczegóły dot. starania się przedsiębiorców o skorzystanie z ulg.

Problematyczna sytuacja właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych czy przewoźników sprawiła, że prezydent Krakowa ogłosił program "Pauza", który ma ułatwić działalność podmiotom gospodarczym w kryzysowym dla nich czasie.

Jako Kraków nie pozostaniemy jednak bezczynni i w ramach naszych możliwości i kompetencji będziemy się starali wprowadzić ulgi i ułatwienia, by w jak największym stopniu pomóc przedsiębiorcom i chronić miejsca pracy w naszym mieście – pisze w skierowanym do przedsiębiorców liście prezydent Krakowa.

Całość listu można przeczytać tutaj.

Ulga w spłacie podatku po terminie

UMK informuje, że przy obowiązującym stanie prawnym nie istnieje możliwość nienaliczania odsetek za zwłokę od podatku niezapłaconego w terminie. Niemniej jest możliwość złożenia indywidualnego wniosku o ulgę w spłacie zobowiązania podatkowego.

Dotyczy to opłat takich, jak:

  • podatek od nieruchomości,
  • opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
  • opłata targowa,
  • podatek od środków transportu,
  • i innych wymienionych w Krakowskim Portalu Podatnika.

Stosowne regulacje zawiera art. 67b w powiązaniu z art. 67a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.). W myśl tego przepisu, organ podatkowy na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (w tym również wynajmującego nieruchomość), w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

  • odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,
  • odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a,
  • umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Wszelkie informacje dotyczące tego rozwiązania są dostępne tutaj.

W razie dodatkowych pytań Wydział Podatków i Opłat UMK pozostaje do dyspozycji zainteresowanych pod numerami telefonów: 12 616 92 11, 12 616 94 13, 12 616 92 17, 12 616 93 77.

Pomoc de minimis

Miasto wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i wprowadza możliwość skorzystania z pomocy de minimis dla przedsiębiorców – dzierżawców miejskich targowisk. Pomoc będzie skierowana do tych przedsiębiorców, których zwykły przychód z przedmiotu dzierżawy uległ znacznemu zmniejszeniu w danym okresie gospodarczym.

Wszelkie informacje dotyczące tej formy pomocy, a także linki do procedur w Biuletynie Informacji Publicznej UMK są dostępne tutaj.

Do dyspozycji przedsiębiorców pozostają również dwa numery telefonów w zakresie spraw Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej realizowanych w Urzędzie Miasta Krakowa. To 12 616 56 00 i 12 616 56 19.

Kampania „Nie pozwolę ci się zamknąć”

Krajowa Izba Gospodarcza jest inicjatorem kampanii wspierającej przedsiębiorców „Nie pozwolę Ci się zamknąć!”. Akcja skierowana jest do wszystkich, którzy chcą pomóc sklepom, warsztatom, zakładom, pracowniom.

Szczegóły dostępne są tutaj.

koronawirus najnowsze informacje

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka