środa, 5 maja 2021 14:38

Kraków. Ruszył przetarg na koncepcję Trasy Ciepłowniczej. W planach też nowa linia tramwajowa

Autor Marzena Gitler
Kraków. Ruszył przetarg na koncepcję Trasy Ciepłowniczej. W planach też nowa linia tramwajowa

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie ogłosił przetarg na opracowanie wielowariantowej koncepcji budowy Trasy Ciepłowniczej wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jednym z elementów projektu ma być linia tramwajowa.

Przypomnijmy: planowana Trasa Ciepłownicza to element III obwodnicy Krakowa na odcinku pomiędzy rondem Dywizjonu 308 (Nowa Huta) a ulicą Lipską (Podgórze). Pierwszym istotniejszym krokiem na drodze do realizacji zadania ma być wielobranżowa i wielowariantowa koncepcja przebiegu tej inwestycji. ZIM ogłosił właśnie przetarg na przygotowanie takiego opracowania. - Zadaniem wykonawcy będzie przedstawienie minimum 4 wariantów przebiegu Trasy Ciepłowniczej wraz z linią tramwajową na długości ok. 4km i budową skrzyżowań (lub węzłów) drogowych, estakad oraz przeprawy pod rzeką lub nad rzeką Wisłą. W ramach inwestycji przewidziana ma być budowa i przebudowa chodników oraz ścieżek rowerowych – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM w Krakowie. Wielowariantowa i wielobranżowa koncepcja dla tej inwestycji zlecona przez ZIM ma pozwolić na wybranie wariantu optymalnego zarówno pod względem finansowym, jak i rozwoju systemu transportu publicznego, indywidualnego i rowerowego.

Zgodnie z planem, opracowanie koncepcji wraz z decyzją środowiskową ma być gotowe w 25 miesięcy od daty podpisania umowy z wyłonioną w przetargu firmą projektową. W kolejnych latach, po zabezpieczeniu środków finansowych na realizację tego zadania, ma zostać zlecone przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji ZRID, a następnie wykonanie robót budowlanych.

Miasto zakłada, że nowa trasa znajdzie się w wyznaczony w planach korytarzu na odcinku od ronda Dywizjonu 308 przez ulicę Nowohucką do istniejącego mostu na Wiśle, bądź z wykorzystaniem ulicy Ciepłowniczej, przekroczenia Wisły na wysokości ulicy Szafrańskiej i Golikówka, do ulicy Lipskiej. Z kolei dla przebiegu linii tramwajowej, wcześniejsze materiały studialne wskazują kilka potencjalnych przebiegów.

W tym roku ZIM będzie też chciał ogłosić przetarg na opracowanie koncepcji przebiegu Trasy Nowobagrowej. W tym przypadku zaplanowana ma zostać również linia tramwajowa. Trasa Nowobagrowa to element III obwodnicy drogowej po wschodniej stronie miasta na odcinku od ul. Lipskiej do skrzyżowania ulic Nowosądecka/Wielicka/Kamieńskiego. Wybudowanie linii tramwajowej w połączeniu z planowanym układem tramwajowym towarzyszącym Trasie Ciepłowniczej ma zapewnić szybkie i bezkolizyjne połączenie komunikacją szynową od ronda Dywizjonu 308 do ul. Wielickiej z przekroczeniem barier w postaci Wisły i magistrali kolejowej w Płaszowie.

Wybrana ofertę poznamy po 8 czerwca, kiedy minie termin składania ofert na opracowanie koncepcji nowej trasy w północnej części Krakowa.

inf. krakow.pl foto: Screen Google Street View

Kraków

Kraków - najnowsze informacje