niedziela, 10 lipca 2022 13:17

Kraków: Ruszyły autobusy z przyczepami na rowery

Autor Tomasz Stępień
Kraków: Ruszyły autobusy z przyczepami na rowery

Od tego weekendu wszyscy, którzy chcieliby pojeździć rowerem w okolicach Ojcowa, mogą skorzystać z nowej opcji - autobusy linii rekreacyjnej LR0 będą ciągnąć przyczepy, na których zmieści się 20 rowerów.

To nieco ponad 20 kilometrów z centrum Krakowa, więc rowerem do Ojcowa można dojechać w mniej niż 1,5 godziny. Ale jazda drogą 94 czy 794 na dwóch kółkach nie należy do przyjemnych - duży ruch samochodowy, a ścieżki rowerowej brak. Z drugiej strony, nie każdy kondycję ma na tyle dobrą, żeby sił wystarczyło na jazdę po dolinkach wokół Ojcowa plus w obie strony. Więc amatorów linii LR0 z przyczepami na rowery będzie pewnie sporo.

Zarząd Transportu Publicznego kupił dwie przyczepy rowerowe, a każda z nich przewiezie po 20 szt. rowerów. Linię rekreacyjną obsługują cztery autobusy, więc co drugi kurs będzie mógł zabierać pasażerów, którzy mają ze sobą rower. – Przypomnijmy, że autobusy rekreacyjne kursują w dni słoneczne, więc w momencie, kiedy widać z prognoz już w czwartek, że pogoda w najbliższy weekend  będzie po prostu brzydka,  to autobusy zarówno do Ojcowa jaki i do Przylasku Rusieckiego nie będą kursowały – mówi Łukasz Franek, dyrektor ZTP w Krakowie.

Linia nr LR0 – została uruchomiona linia rekreacyjna kursująca po trasie: „Os. Podwawelskie” – ul. Konopnickiej, al. Krasińskiego, al. Mickiewicza, ul. Czarnowiejska, ul. Nawojki, ul. Armii Krajowej, ul. Jasnogórska, Szyce, Biały Kościół, Czajowice, Sąspów, Ojców – „Ojców Zamek”

Linia kursuje w soboty i dni świąteczne w godz. ok. 8.00–19.00 co 35 minut i obsługuje tylko następujące przystanki: „Os. Podwawelskie” (na mniejszej pętli – słupek nr 03), „Rondo Grunwaldzkie” (w kierunku „Ojcowa Zamku” dwukrotnie: słupek nr 02 na ul. Monte Cassino na pasie autobusowo-tramwajowym oraz słupek nr 04 na ul. Konopnickiej, w kierunku „Os. Podwawelskiego” słupek nr 03 na ul. Konopnickiej), „Jubilat”, „Muzeum Narodowe”, „Czarnowiejska”, „Miasteczko Studenckie AGH”, „Bronowice SKA”, „Rondo Ofiar Katynia”, „Szyce Wesoła” n/ż, „Biały Kościół Dolina Kluczwody” n/ż, „Biały Kościół Murownia” n/ż, „Czajowice” n/ż, „Ojców Złota Góra” (przy wjeździe do Ojcowa od strony Sąspowa), „Ojców Zamek” (na rozwidleniu drogi prowadzącej do centrum Ojcowa).

Dodatkowe kursy linii nr LR0 są uruchamiane w zależności od prognozy pogody. W każdy czwartek jest publikowany komunikat informujący o funkcjonowaniu linii w nadchodzący weekend.

Bilety okresowe obowiązujące w strefie biletowej I lub II (z wyłączeniem biletów wykupionych na jedną linię) zachowują ważność na całej trasie linii nr LR0.

W przypadku biletów do kasowania obowiązują zwykłe przepisy taryfowe.

– Już dziś nie zabrakło chętnych do skorzystania z możliwości przewiezienia rowerów – informuje krakowskie MPK.

fot: MPK Kraków

Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje