wtorek, 28 września 2021 14:53

Kraków. Ruszyły konsultacje na temat Fortu "Benedykt". "To miejsce z fantastycznym potencjałem" [ZDJĘCIA]

Autor Marzena Gitler
Kraków. Ruszyły konsultacje na temat Fortu "Benedykt". "To miejsce z fantastycznym potencjałem" [ZDJĘCIA]

Ruszyły społeczne konsultacje na temat zagospodarowania fortu nr 31 „św. Benedykt”, położonego w Podgórzu. O ogłoszenie konsultacji przez miasto apelowali lokalni aktywiści. Jak będą wyglądały?

Fort 31 „Św. Benedykt” to umocnienie wchodzące w skład Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1853–1856 na Wzgórzu Lasoty w Krakowie ceglany budynek, będący w zasobach Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie jest wpisany do rejestru zabytków, ale od lat niszczeje.

Miasto planowało sprzedaż zabytkowej budowli, ale zablokowali to mieszkańcy, historycy, miłośnicy zabytków oraz Rada Dzielnicy. O pomyśle nowego wykorzystania budowli rozmawiali z Głos24 Jacek Młynarz, członek Rady Dzielnicy XIII Podgórze i Maciej Fijak z Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Chcieli, aby o zagospodarowaniu fortu zadecydowali mieszkańcy. - Moim zdaniem jest to miejsce z fantastycznym potencjałem i widziałbym tu mix funkcji. Z  jednej strony chciałbym bardzo, żeby takie żyjące miejsce na mapie dzielnicy było miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych, dyskusji, miejscem gdzie można usiąść podczas wieczornego spaceru, wypić ciepłą kawę i zjeść ciastko - mówił wtedy Maciej Fijak.

Aktywiści do nowej edycji Budżetu Obywatelskiego, projekt cyklu spotkań konsultacyjnych, na których miała zostać wypracowana wspólna koncepcja przyszłości podgórskiego forty, ale po czerwcowym spotkaniu z Andrzejem Kuligiem, wiceprezydentem Krakowa i Katarzyną Zapał, dyrektor ZBK postanowili zawiesić swój projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego, do czasu zakończenia zapowiedzianych przez Kraków konsultacji. "Przedstawiciele miasta zapewnili także, że w związku z zielonym światłem na rewitalizację fortów ze strony SKOZK, otwarły się nowe możliwości finansowania takiej inwestycji i jest to z punktu widzenia budżetu miasta dużo prostsze" - poinformowali na stronie swojej inicjatywy.

Opublikowali też zdjęcia z wnętrza Fortu, które pokazują ogromny potencjał tego miejsca, ale też wielkie zaniedbania i potrzebę remontu.

Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie pozytywnie odpowiedział na naszą prośbę wejścia do Fortu i udało się! Bardzo...

Opublikowany przez Nowe życie Fortu św. Benedykt - inicjatywa mieszkańców Czwartek, 29 lipca 2021

Zgodnie z obietnicą, miasto ogłosiło zapowiadane konsultacje. Będzie to ankieta, którą można wypełnić online lub w kilku lokalizacjach, spacer badawczy po terenie fortu, spotkanie informacyjne i warsztat planowania partycypacyjnego w Muzeum Podgórza.

Konsultacje prowadzi Zarząd Budynków Komunalnych we współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia oraz z Krakowską Radą Działalności Pożytku Publicznego.

Program konsultacji:

  • 27 września – 12 października: badanie ankietowe
  • Ankieta dostępna jest tutaj oraz w wersji papierowej w:
  • siedzibie Rady Dzielnicy XIII-Podgórze – Rynek Podgórski 1
  • Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13
  • siedzibie Programu Aktywności Lokalnej „Stare Podgórze/Zabłocie”, ul. Dąbrówki 7/3-4
  • 2 października o godz. 11.00: spacer badawczy po terenie fortu
  • 7 października w godz. 17.00-19.00: spotkanie informacyjne w Muzeum Podgórza przy ul. Limanowskiego 51
  • 19 października w godz. 17.00-19.00: warsztat planowania partycypacyjnego w Muzeum Podgórza przy ul. Limanowskiego 51.

fot. Mateusz Łysik / Głos24 i Fb. Nowe życie Fortu św. Benedykt - inicjatywa mieszkańców

Kraków

Kraków - najnowsze informacje