czwartek, 1 kwietnia 2021 11:27

Kraków. Świąteczne śniadanie dla ponad 3000 krakowian w potrzebie

Autor Marzena Gitler
Kraków. Świąteczne śniadanie dla ponad 3000 krakowian w potrzebie

Ponad 3000 pakietów świątecznych posiłków trafi do krakowian potrzebujących pomocy, w tym samotnych, osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Miasto zapewni śniadanie wielkanocne mieszkańcom, którym sytuacja zdrowotna, finansowa lub osobista utrudnia zaopatrzenie i przygotowanie wielkanocnych potraw.

Na Święta Wielkanocne miasto przygotowało ponad 3000 pakietów świątecznych posiłków – śniadań wielkanocnych, które wraz z życzeniami od prezydenta Krakowa zostaną przekazane mieszkańcom potrzebującym pomocy, w tym osobom samotnym, osobom z niepełnosprawnościami, seniorom. Wśród wielkanocnych specjałów znajdą się m.in.: żurek, faszerowane jajka, a także świąteczne ciasto. Osoby chcące otrzymać tego rodzaju wsparcie od miasta zgłosiły się za pomocą specjalnie uruchomionej infolinii.

Szczególnie w czasie pandemii, ze względu na ciągle towarzyszące obawy utraty zdrowia, a nawet życia, wszyscy są bardzo mocno skoncentrowani na sobie i najbliższych. Każdy dzień przynosi złe informacje, które wywołują lęk, przez co maleje nasza troska o to, by zainteresować się innymi. Dlatego bardzo się cieszę, że w tej trudnej sytuacji nasze miasto po raz kolejny stara się wyciągnąć pomocną rękę do osób najbardziej potrzebujących. Tym razem tej pomocy będziemy udzielać za pośrednictwem Fundacji Wolne Miejsce, która w wielu miastach Polski pokazała, że potrafi zająć się tego rodzaju działalnością w sposób profesjonalny i z miłością do drugiego człowieka. Ważne jest, by dzielić się nie tylko pokarmem, ale też szacunkiem dla innych – mówił Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej podczas konferencji prasowej poświęconej tej inicjatywie.

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Fundacją Wolne Miejsce, która na zlecenie miasta zapewnia przygotowanie i dostarczenie pakietów wielkanocnych posiłków. Fundacja od kilku lat prowadzi działalność skoncentrowaną na pomocy osobom samotnym i potrzebującym wsparcia. Poza Krakowem Fundacja Wolne Miejsce podobne przedsięwzięcia realizuje także w takich miastach jak: Warszawa, Lublin, Bielsko-Biała Łódź, Ostrów Wielkopolski, Gostyń, Kołobrzeg, Rumia, Olsztyn oraz w Metropolii Górnośląsko- Zagłębiowskiej.

Nie jest najważniejsze, że w świątecznych pakietach będzie pyszny żurek, kiełbaski, wędliny, sałatki, faszerowane jajka, pieczywo czy ciasto i suweniry oraz życzenia, najważniejszy w tym przedsięwzięciu jest drugi człowiek – ktoś dla kogo jesteśmy potrzebni. Oprócz przygotowania dobrego jedzenia, w to, co robimy, wkładamy całe serce, a nasi wolontariusze to pasjonaci. Jako Fundacja przykładamy ogromne znaczenie do inicjatywy przygotowania śniadania wielkanocnego w Krakowie, dajemy tu naszych najlepszych ludzi – podkreśla Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Warto pamiętać, że każdy może wesprzeć tę inicjatywę. Fundacja zaprasza mieszkańców Krakowa do dołączenia do grona wolontariuszy, którzy pomogą przygotować i dostarczyć posiłki do potrzebujących. Dodatkowe informacje o możliwości zaangażowania w tę akcję można znaleźć tutaj. Przedstawiciele Fundacji zachęcają także do przekazywania słodyczy, owoców i wielkanocnych dekoracji, które zostaną dołączone do świątecznych pakietów.

W Wielką Sobotę, 3 kwietnia, świąteczne posiłki zostaną dostarczone przez wolontariuszy pod wskazane adresy, a także będą wydawane przedstawicielom organizacji pozarządowych zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami.

Oprócz 3000 pakietów wielkanocnych potraw miasto przygotowało także świąteczne paczki z żywnością dla osób z niepełnosprawnościami. 600 paczek z artykułami spożywczymi trafi do krakowian z niepełnosprawnościami oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Świąteczny czas to taki okres w roku, w którym szczególnie pamiętamy o tych, którzy mogą potrzebować pomocy, o chorych i samotnych. Inicjatywy miasta w zakresie świątecznego wsparcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Wystarczy przypomnieć choćby ostatnią bożonarodzeniową akcję przekazania wigilijnych posiłków przygotowanych dla osób z niepełnosprawnościami. W związku z dużą popularnością przedsięwzięcia, wielkanocna odsłona pomocy została przygotowana na znacznie większą skalę.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje