Tradycyjne obchody Święta Niepodległości w Krakowie połączone zostaną z akcją Szczepimy się dla Niepodległej. Nie zabraknie też atrakcji typowych dla tego listopadowego święta.
Pod pomnikiem i na Wawelu
Tegoroczne krakowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. O godz. 10.00 w Katedrze Wawelskiej mszy świętej w intencji ojczyzny przewodniczył będzie metropolita bp. Marek Jędraszewski.
Od godz. 11.15 na Wzgórzu Wawelskim rozdawane będą darmowe flagi państwowe.
Kolejnym punktem będzie złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim, na pl. Ojca Adama Studzińskiego u podnóża wzgórza wawelskiego.
Grochówka i defilada
Dalsze uroczystości odbędą się placu Jana Matejki. Ich główna część, z udziałem Wojska Polskiego, rozpocznie się w samo południe od odegrania hymnu państwowego. Następnie wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczy odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego oraz wygłosi okolicznościowe przemówienie. Uroczystości zakończy złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada wzdłuż ulicy Basztowej.
Uroczystościom będzie towarzyszył pokaz pojazdów służb mundurowych, który potrwa od godziny 11.00 do 15.00, zaś o godzinie 13.30 rozpocznie się poczęstunek grochówką wojskową (przy ul. Basztowej, na wysokości Barbakanu).
"Dzień szacunku dla munduru"
Z okazji Święta Niepodległości Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje "Dzień szacunku dla munduru". W godz. 10-15 można zwiedzić cztery jednostki wojskowe w Krakowie. Dni otwarte zorganizowały:
- 6. Brygada Powietrznodesantowa, ul. Zyblikiewicza 1, Kraków;
- 3. Regionalna Baza Logistyczna, ul. Montelupich 3, Kraków;
- Centrum Operacji Lądowych – Dowództwo Komponentu Lądowego, budynek nr 77, Rakowicka 29, Kraków;
- 1. Regionalny Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania, ul. Medweckiego 10, Kraków-Balice.
W godzinach 10-15 chętni będą mogli dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat umundurowania, zobaczyć sprzęt wojskowy i zwiedzić sale tradycji.
Zaszczep się dla Niepodległej!
Wojewoda małopolski, Łukasz Kmita na dzisiejszym briefingu pod Barbakanem zapowiedział akcję szczepień przygotowałem akcję umożliwiającą łatwe skorzystanie ze szczepień Szczepimy się dla Niepodległej. 11 listopada 2021 r w Małopolsce uruchomione zostanie 13 dodatkowych punktów szczepień (lokalizacja w galerii poniżej).
Na zachętę sto pierwszych zaszczepionych w tym dniu – w każdym punkcie – otrzyma biało-czerwoną flagę. W punktach będzie można otrzymać zarówno pierwszą, drugą, jak i trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Dostępna będzie także szczepionka jednodawkowa Johnson&Johnson. Jeden z tymczasowych punktów szczepień przeciwko COVID-19 zlokalizowany będzie w krakowskim Barbakanie, w pobliżu miejsca wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, który podobnie jak pozostałe, będzie działał w godzinach 10-16.00.
Z inicjatywy Szpitala MSWiA – operatora medycznego prowadzącego szczepienia w Barbakanie – w tym punkcie osoby uprawnione będą mogły również skorzystać z darmowej szczepionki przeciw grypie.
Osoby, które 11 listopada zaszczepią się w Barbakanie, będą mogły bezpłatnie zwiedzić pokonkursową wystawę najpiękniejszych szopek krakowskich w Celestacie.
Hymn na Rynku Głównym
11 listopada w południe z wieży kościoła Mariackiego zostanie odegrany hymn państwowy. Tuż po nim zabrzmi hejnał.
Karaoke i Złote Brony
11 listopada na Rynku Głównym zaśpiewają również m.in. Viki Gabor, Piotr Kupicha i De Mono, którzy od godz. 10 zaśpiewają wraz z widownią znane przeboje. Koncert to już piąta edycja akcji "Ogólnopolskie śpiewanie biało-czerwonych przebojów" RMF FM. Po raz pierwszy rozgłośnia jednak rozda w jego trakcie Złote Brony - antynagrody dla polityków za najbardziej absurdalne wypowiedzi.
Patriotyczne śpiewanki
O godz. 17 na Rynku Głównym odbędzie się 78. Krakowska Lekcja Śpiewania, z udziałem artystów Teatru Loch Camelot. Z powodu pandemii organizatorzy przygotują tylko 250 miejsc dla publiczności. Pozostali będą się tłoczyć przy oddzielających widownię barierkach.
Tym razem nie przewidziano namiotów do rozdawania śpiewników, które będą dostępne tylko dla niektórych. Śpiewnik w wersji elektronicznej tradycyjnie dostępny jest na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.
Organizatorami koncertu na Rynku Głównym są Biblioteka Polskiej Piosenki i Miasto Kraków. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Jacek Majchrowski.
Flagi i iluminacja
Z okazji Święta Niepodległości flagami państwowymi udekorowane zostaną budynki urzędu miasta i miejskich jednostek organizacyjnych, oraz maszty przed magistratem na placu Wszystkich Świętych, na Rynku Głównym i placu Matejki. Biało-czerwone chorągiewki ozdobią także pojazdy komunikacji miejskiej.
Kładka o. Bernatka, Centrum Kongresowe ICE Kraków oraz Tauron Arena Kraków zostaną podświetlone na biało-czerwono. Patriotyczna iluminacja ozdobi też wieżę telewizyjną Emitel na Krzemionkach.
Patriotyczny tramwaj
Z okazji 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości znów na krakowskie ulice wyjedzie tradycyjny Tramwaj Patriotyczny. Dla uczestników przejazdu będą czekać gratisowe śpiewniki polskich pieśni patriotycznych z okolicznościową wkładką poświęconą symbolom Miasta Krakowa oraz biało-czerwone chorągiewki, nalepki i przypinki. Nowością tegorocznego przejazdu będzie możliwość otrzymania okolicznościowych kart historycznych, do których każdy będzie mógł samodzielnie przybić okolicznościową pieczęć rocznicową. Tramwaj będzie kursował po trasie: Poczta Główna – pl. Wszystkich Świętych – Teatr Bagatela – Teatr Słowackiego.
"Tydzień patriotyczny" na Wawelu
Z okazji święta niepodległości już od 8 do 14 listopada Zamek Królewski na Wawelu przygotował "Tydzień patriotyczny". W tym czasie (poza 11 listopada) można wziąć udział w grze terenowej "O nieznanych bohaterach Wawelu czasów II wojny światowej". Gra przygotowana jest dla osób indywidualnych, rodzin z dziećmi (9–15 lat), a także młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Uczestnictwo w grze jest bezpłatne i stanowi niekonwencjonalną lekcję historii. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość zwiedzenia na co dzień niedostępnego budynku administracyjnego nr 5, gdzie mieścił się gabinet Hansa Franka w czasie II wojny światowej.
10 listopada, szczęśliwcy, którzy nabyli wcześniej bilety wezmą udział w uczcie „Odzyskane Smaki”, która rozpocznie się o godz. 19.00 w Sali Kolumnowej. W przededniu 11 listopada – Święta Niepodległości na stole zagoszczą gęsina oraz młode polskie wina.
Zwieńczeniem „Tygodnia patriotycznego” 2021 będzie, jak w minionym roku, publikacja komiksu „Karolina i Karol na Wawelu. Mistrz znaku geometrycznego”. Wydawnictwo będzie dostępne w wawelskim e-sklepie od 6 grudnia. Zapowiedzią wawelskiego wydawnictwa, które powstaje dzięki finansowemu wsparciu TAURON Areny Kraków, będzie plenerowa wystawa, dostępna od 5 do 14 listopada na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego na Wawelu, odsłaniająca graficzne wizje twórców.
Na Wzgórzu stanie także mobilny punkt krwiodawstwa, zachęcający do ratowania życia i zdrowia potrzebujących. Każdy, kto odda krew na Wzgórzu Wawelskim oraz w Krakowskim Centrum Krwiodawstwa (od 8 do 14 listopada), otrzyma upominki.
fot. i graf. krakow.pl i MUW